Algılanan ebeveynlik tutumları, benlik saygısı, olumlu-olumsuz duygulanım ve öz-şefkat ilişkisi
The relationship between perceived parenting attitudes, self-esteem, positive-negative affect and self-compassion
- Tez No: 665047
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERZAN CURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı algılanan ebeveynlik tutumları, benlik saygısı, olumlu-olumsuz duygulanım ve öz-şefkat arasındaki ilişkiyi 296 genç yetişkinin oluşturduğu bir örneklem ile araştırmaktır. Çalışmanın değişkenleri Demografik Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu Ölçeği, İki Boyutlu Benlik Saygısı: Kendini Sevme ve Öz-Yeterlik Ölçeği, Pozitif-Negatif Duygu Ölçeği ve Öz-Duyarlık Ölçeği ile ölçülmüştür. Verilerin analizi için araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiler öncelikle Pearson Moment Çarpım Korelasyonu ile incelenmiş, ardından algılanan ebeveynlik tutumları, benlik saygısı ve olumlu-olumsuz duygulanım değişkenlerinin öz-şefkati yordama gücünü inceleme amacı ile aşamalı (stepwise) regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında söz edilen değişkenlerin birbirleri ile ilişkili olduğu ve öz-şefkatin yordayıcılarının farklı alt boyutlara göre değiştiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuçlar ilgili literatür temelinde ayrıntılı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to examine the relationship between percieved parenting attitudes, self-esteem, positive-negative affect and self-compassion with a sample of 296 young adults. The variables of the study were measured with Demographic Information Form, Egna Minnen Barndoms Uppfostran, Two-Dimensional Self-Esteem Scale (Self-Liking/Self-Competence), Positive-Negative Affect Scale and Self-Compassion Scale. In order to analyse data, the relationships between the variables of the study were examined primarily by Pearson Moment Product Correlation, then a series of stepwise analyses were performed to investigate the predictive power of perceived parenting attitudes, self-esteem and positive-negative affect on sub-dimensions of self-compassion. The results demonstated that the dimensions of the variables were significantly correlated. Moreover, perceieved parenting attitudes, self-esteem and positive-negative affects were found as significant predictors of self-compassion. The results were discussed depending on the association between perceieved parenting attitudes, self-esteem, positive-negative affect and self-compassion as weel as the relevant literature.