Evaluation of reservoir quality of the Derdere formation within the sequence stratigraphic framework in Diyarbakir region, se Turkey
Diyarbakır bölgesinde sekans stratigrafi çerçevesi içerisinde Derdere formasyonunun rezervuar özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 665061
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR ALTINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Güneydoğu Anadolu Bölgesi Diyarbakır'da kuyu örnekleri ve kuyu loglarına dayalı yürütülen sekans stratigrafi çalışmaları Senomaniyen-Turoniyen zaman aralığında östatik deniz seviyesi değişimlerini ortaya koymaktadır. Detaylı mikrofasiyes çalışmaları ile Derdere Formasyonu için ortaya koyulmuş olan çökel model karbonat yokuş modeli olup, iç şelf (gelgit düzlüğü, lagün ve sığlık kısımları), yakınsak orta şelf, ıraksak orta şelf ve dış şelf olarak ayrılmıştır. Diyarbakır Bölgesi'nde doğu-batı doğrultusunda yedi adet kuyu Derik mostrasında tanımlanan çökel sekans paketleri ile korele edilmek üzere seçilmiştir. Kratese dönemi karbonat sisteminin tipik 3. dereceden çökel sekans paketleri bu öncelikli kuyuda litostratigrafi, paleontoloji ve kuyu log verilerine dayalı olarak tanımlanmıştır. Sekansların sığlaşan sistem paketleri çeşitli bentik foraminiferlerden oluşan fazla miktarda tane dokulu sığ fasiyeslerinden oluşurken, derinleşen sistem paketleri kalsisferli ve planktonik foraminiferli çamur dokulu pelajik litofasiyesleri ile temsil edilmektedir. Diyarbakır Bölgesi'ndeki kuyularda tanımlanmış olan kuyularda Derdere Formayonu en yaşlı seviyelerinin hala Senomaniyen yaşlı ve Mardin Bölgesi Derik kesitinden farklı olması sebebiyle, Derdere Formasyonu çökelimi diyakronik olarak değerlendirilmiş olup, Senomaniyen-Turoniyen zaman aralığında tanımlanmış olan sekans paketlerinin sayısı kuyularda dokuz olarak tanımlanmıştır. Karbon izotop çalışmaları Senomaniyen-Turoniyen sınırını koymak ve Denizel Anoksik Olay-2' nin sınırlarını belirlemek amacıyla biyostratigrafi, mikrofasiyesler ve INPEFA logları ile birlikte değerlendirilmiştir. Oksijen izotop çalışmaları sekansların ve ana sekans yüzeylerinin belirlenmesinde ikinci dereceden bir yöntem olarak değerlendirilmiş olup, mikrofasiyes değişimleri, INPEFA logları ve biyostratigrafi ile birlikte değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Erken Senomaniyen zaman diliminde, azalan deniz seviyesi ile karbonat miktarında artış olması sebebiyle, Derdere Formasyonu tabanında negatif δ18O değerleri kaydedilmiştir. Turoniyen döneminde oksijen izotop eğrisi üzerinde görülen negatif sapmalar meteoric diyajenez ile açıklanmıştır. Derdere yokuş tipi karbonat platformu sığlaşan çökelleri ve deniz seviyesi değişimleri esnasında oluşan diyajenetik mekanizmalar için bir model ortaya koyulmuştur. Sığlaşan sistem paketlerinin çökelimi esnasında, iç şelf çökel ortamında bulunan fasiyeslerin yüzeylendiği ve meterorik su girişinin çözünme ve dolomitizasyon gibi diyajenetik işlergelerin gözlenmesine sebep olmuştur. Sığlaşan sistem paketleri ve meteoric diyajenez ile ilişkili olarak oluşmuş olan bulutlu merkezli-temiz kenarlı dolomitlerin rezervuar gelişimine olumlu etkiler yaparken, derinleşen sistem paketleri içinde oluşmuş olan dolomitlerin rezeruar gelişimine herhangi bir olumlu etkisinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
An integrated sequence stratigraphic study based on well samples and well log data reveals the signals of eustatic sea level change during the Cenomanian-Turonian time interval in Diyarbakır, southeastern Turkey. The depositional model of the Derdere Formation based on detailed microfacies analysis is proposed as the carbonate ramp model consisting of inner ramp (tidal flat, lagoon and shoal), proximal middle ramp, distal middle ramp and outer ramp depositional settings. In the direction of east to west seven wells are selected in order to correlate with the depositional sequences defined in the outcrops of the Derik section. Third-order depositional sequences typical of Cretaceous greenhouse carbonate systems are defined in the wells based on lithofacies, paleontological data and INPEFA log data. Highstand systems tracks contain a greater abundance of grain-dominated shoal lithofacies with various benthic foraminifers while transgressive systems tracks are represented by pelagic facies with high amount of mud dominated lithofacies containing calcisphaerulids and planktonic foraminifers. The deposition of the Derdere Formation is considered to be diachronic since the oldest levels of the formation are still Cenomanian age in the Diyarbakır Region different from the field section measured in Derik, Mardin Region; hence the number of sequences defined in well sections is nine during Cenomanian-Turonian time interval. Carbon isotope studies are conducted to detect C-T boundary and OAE-2 with biostratigraphy, microfacies and INPEFA logs. Oxygen isotope studies are considered as a secondary tool to define sequences and major stratigraphic surfaces and should be used together with other primary tools including microfacies change, INPEFA logs and biostratigraphy. During the early Cenomanian time interval carbonate content increases with the decreasing rate of relative sea level and causes negative δ18O values at the bottom of the Derdere succession. There are some negative shifts on the oxygen isotope curves in Turonian time interval which is explained by the meteoric diagenesis. A model for highstand deposition on the Derdere ramp platform and diaganetic mechanisms generated during sea level fluctuations is proposed. At the time of the deposition of highstand systems tract, facies deposited on the inner ramp depositional setting were subaerially exposed and meteoric water infiltration caused dissolution and dolomitization type diagenetic mechanisms. Cloudy core-clear rimmed dolomite, which is associated with highstand systems tracts and meteoric diagenesis, enhances reservoir quality of the formation whereas dolomitization observed in the transgressive systems tract does not have any constructive effect on the reservoir quality of the Derdere Formation.