Konya ili ve çevresinde yaşayan çocuklarda büyük azı-keser hipomineralizasyonu etiyolojisinin incelenmesi
Investigation of etiology of molar-incisor hypomineralization in children living in konya and surroundings
- Tez No: 665062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS KAHVECİOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Büyük azı-keser hipomineralizasyonu (BAKH) daimi birinci molar ve daimi kesici dişlerin etkilendiği gelişimsel bir mine defektidir. Etiyolojisi tam olarak bilinmemekle birlikte çevresel etkenlerin ve sistemik durumların, büyük azı-keser hipomineralizasyonunda olası etkenler olabileceği düşünülmektedir. Hipomineralize molarlar çürük oluşumuna sağlıklı dişlere göre daha çok yatkındır ve diş yapısının hızlı yıkımı sonucu ciddi restoratif problemler gözlenmektedir. Keserlerde ise sınırlı opak lezyonlar gözlenir ve mine yıkımı yaygın değildir. BAKH gözlenen dişlerin tedavisi, mine defektinin şiddetine bağlıdır. Mevcut literature göre BAKH; sebepleri üzerinde hâlâ tartışmalar olan, popülasyonda oldukça sık görülen ve gerek fizyolojik gerekse sosyal açıdan hayatı etkileyen multifaktöriyel bir rahatsızlıktır. Olası etiyolojik faktörlerin belirlenmesiyle, hastaların erken teşhis edilerek BAKH açısından bilgilendirilmesi ve koruyucu tedavilerin uygulanması, restoratif tedavilerden daha makul bir tedavi seçeneğidir. Bu amaçla, BAKH etiyolojisi üzerine araştırmalar önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında, büyük azı-keser hipomineralizasyonu bulunan hastaların ebeveynlerinden elde edilen verilerin, sağlıklı çocukların ebeveynlerinden elde edilen verilerle kıyaslanarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 2020 yılı içerisinde Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalında büyük azı-keser hipomineralizasyonu olduğu belirlenen 104 çocuk hasta, 104 sağlıklı çocuk ve onların ebeveynleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, ebeveynlere geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış büyük azı-keser hipomineralizasyonunun olası etiyolojik faktörlerini içeren bir anket uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, gebeliğin son 3 ayında geçirilen maternal hastalıklar gibi prenatal faktörler ile erken doğum ve doğum komplikasyonları gibi perinatal faktörlerin, emzirme süresinin, yaşamın ilk 4 yılında alınan florür, kalsiyum ve vitamin desteklerinin, döküntülü çocukluk çağı hastalıklarının, böbrek rahatsızlıklarının ve idrar yolu enfeksiyonlarının BAKH tablosunu etkilemediği görülmüştür. Yaşamın ilk 4 yılında sıklıkla geçirilen diyare ve ateş ataklarının, febril konvülsiyonun, astım, adenoid enfeksiyonları gibi üst solunum yolu hastalıkları ve pnömoni ile bronşit gibi alt solunum yolu hastalıklarının BAKH oluşumunda etkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız, daha önceki benzer çalışmaların sonuçlarıyla paralel olarak, farklı çevresel ve tıbbi faktörlerin BAKH ile alakalı olabileceğini göstermiştir. Çocuktaki tıbbi hastalıklar ile defektli mine oluşumu arasındaki ilişki, BAKH olgularının erken teşhisinde çocuk doktorlarının önemine dikkat çekmektedir. BAKH olgularının erken teşhisi sayesinde, ebeveynlerin bu konuya ilgilerinin arttırılabileceği ve koruyucu tedavilerin uygulanması ile BAKH'lı dişlerin prognozunun olumlu etkileneceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Molar-incisor hypomineralization (MIH) is a developmental enamel defect in which permanent first molar and permanent incisors are affected. Although its etiology is not fully known, environmental factors and systemic conditions are thought to be possible factors in molar-incisor hypomineralization. Hypomineralized molar are more prone to caries than healthy teeth and serious restorative problems are observed as a result of the rapid destruction of the tooth structure. Limited opaque lesions are observed in incisors and enamel destruction is not common. Treatment of MIH observed teeth depends on the severity of the enamel defect. According to the available literature, MIH; is a multifactorial disorder that still has controversy on its causes, is very common in the population and affects life, both physiologically and socially. By determining possible etiological factors, informing patients in terms of MIH early and applying preventive treatments is a more reasonable treatment option than restorative treatments. For this purpose, research on the etiology of MIH is gaining importance. In this thesis study, it was aimed to evaluate the data obtained from the parents of patients with molar-incisor hypomineralization by comparing them with the data obtained from the parents of healthy children. The study was carried out in 2020 in the Department of Pedodontics, Faculty of Dentistry, Selcuk University, among 104 pediatric patients who were determined to have molar incisor hypomineralization, 104 healthy children and their parents. In the study, a questionnaire with proven validity and reliability including the possible etiological factors of molar-incisor hypomineralization was applied to the parents. According to the results, prenatal factors such as maternal diseases in the last 3 months of pregnancy and perinatal factors such as preterm birth and birth complications breastfeeding period, fluoride, calcium and vitamin supplements taken in the first 4 years of life, childhood diseases with rash, kidney diseases and urinary tract It has been observed that the infections do not affect the MIH picture. It has been determined are effective in the development of MIH, that diarrhea which are frequently experienced in the first 4 years of life and fever attacks, febrile convulsions, asthma, upper respiratory tract diseases such as adenoid infections and lower respiratory tract diseases such as pneumonia. Our study has shown that different environmental and medical factors may be associated with BAKH, in line with the results of previous similar studies. The relationship between medical diseases in children and defected enamel formation draws attention to the importance of pediatricians in early diagnosis of MIH cases. It is thought that thanks to the early diagnosis of MIH cases, the interest of the parents can be increased and the prognosis of the teeth with MIH will be positively affected by the application of preventive treatments.