Anneden Transplasental yolla bebeğe geçen anti-HBs antikorların HBV aşısı ile oluşan immünizasyona etkisi ve bu pasif antikorların doğal seyri
The E ects of Anti-HBs Antibodies Passed through Transplacental Route on Immunization Induced by HBV Vaccine and Natural Course of Passively Transmitted HBs Antibodies
  1. Tez No: 665064
  2. Yazar: ENVER ATAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSU SAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Doğal veya aşı ile HBV'ne karşı bağışık annelerden doğan bebeklerin serumlarındaki transplasental yolla anneden almış oldukları AntiHBs antikorlarının doğal seyrini ve bu transplasental yolla geçen pasif antikorların bu bebeklere 0,1 ve 6. ayda uyguladığımız HBV aşısına karşı oluşan immune yanıtı nötralize edici etkilerinin olup olmadığı araştırıldı. Çalışmaya 68 sağlıklı term yenidoğan dahil edildi. Bu bebeklerin 46' sı annelerinden transplasental yolla geçen antiHBs antikorları taşımaktaydı. 22 sağlıklı term bebeğin annelerinde ise HBsAg (-), AntiHBs (-), AntiHBc IgM (-) idi. Bu 22 bebeğe 0,1 ve 6. ayda rekombinant hepatit B virüs aşısı (Euvax B) uygulandı. AntiHBs (+) olan 46 sağlıklı term yenidoğan bebeğin 24'üne aynı aşı takvimi ile 0,1, ve 6. Ayda rekombinant hepatit B virüs aşısı (Euvax B) uygulandı. Geri kalan 22'si, aşı uygulanmadan 1, 3, 6 ve 8. aylarda AntiHBs titrelerine bakılarak izlendi. Aşı uygulanan bebeklerin serum AntiHBs titreleri 1, 3, 6 ve 8. aylarda ölçüldü. AntiHBs (+) olan HBV asısı ile aşılanmadan izlenen 22 yenidoğanın antikor titrelerinin 1, 3, 6 ve 8. aylarda < 10 mIU/ml'nin altına düşme yüzdeleri sırasıyla, % 40.9, % 50, % 59.09 ve % 100 olarak bulundu. Transplasental yolla geçen AntiHBs antikorları taşıyan ve HBV aşısı ile aşılanmış 24 sağlıklı term bebekte 1, 3, 6 ve 8. aylardaki AntiHBs titrasyonlarnın ortalama değerleri sırasıyla; 386.66 mIU/ml, 494.99 mIU/ml, 973.73 mIU/ml ve 1646.03 mIU/ml olarak bulundu. Anneleri HBsAg (-), AntiHBs (-), AntiHBc IgM (-) olan HBV aşısı ile aşılanmış 22 sağlıklı term bebeğin 1, 3, 6 v3 8. aylardaki AntiHBs titrasyonlarının ortalama değerleri sırasıyla; 14.09 mIU/ml, 229.16 mIU/ml, 820.40 mIU/ml ve 1295.72 mIU/ml olarak saptandı. Sonuç olarak doğal veya aşı ile HBV' ne karşı bağışık annelerden doğan ve transplasental yolla geçen AntiHBs antikorlarını taşıyan bebeklerde antikorların hızlı bir şekilde azaldığı ve 8.ayda AntiHBs titrelerinin tüm bebeklerde 10 mIU/ml'nin altına düştüğü görüldü. Bu transplasental geçen AntiHBs antikorlarının bebeklere 0, 1 ve 6. aylarda uygulanan HBV aşısının oluşturduğu immun cevaba etkilerinin olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hepatitis B infection is an important infection that concerns public health. In this study, we aimed to evaluate whether anti-Hbs antibodies born from mothers who are immune to hepatitis B virus with natural or vaccination and passed from mother to baby transplacentally a ect the natural course of these passive anti-HBs antibody titers. Methods: In this study, 68 healthy term newborn babies were included. The immune status of the mothers of these new- born babies was evaluated. Babies were divided into three groups. Group 1, babies whose mothers were positive for AntiHBs antibody, anti-HBS titers were evaluated consecutively at 0, 1, 3, 6 and 8 months without HBV vaccine. In Group 2, babies whose mothers were positive for anti-HBs antibody were vaccinated with HBV vaccine at 0.1 and 6 months, and these babies were examined for anti-HBS titers at 0.1, 3, 6 and 8 months. In Group 3, babies whose mothers were negative of anti-HBs antibody were vaccinated with HBV vaccine at 0, 1 and 6 months, and babies were examined at 0.1, 3, 6 and 8 months. Results: Group 1 consisted of 22 babies, Group 2 consisted of 24 babies and Group 3 consisted of 22 babies. Percentages of anti-HBs titers falling below