The pulse frequency noise of magnetars and persistent accretion powered pulsars
Magnetarların ve ısrarlı kütle aktarımı yapan atarcaların atım frekansı gürültüleri
- Tez No: 665065
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu tezde, magnetarların ve altı kütle aktarımı yapan atarcanın atım frekanslarındaki dalgalanmalar sunulmuştur. RXTE, XMM-Newton, Chandra, Swift ve Fermi gözlemlerinin verilerinden faydalanılarak, her kaynağın zamanlama gürültüsü davranışı ̧, veri yoğunluğuna bağlı olarak, farklı zaman ölçeklerinde incelenmiştir. Zamanlama gürültüsü genlikleri ∆8 ve r.m.s adı verilen iki farklı metot ile analiz edilmiştir. Magnetarlar ve kütle aktarımı yapan atarcaların zamanlama gürültüsü karakteristikleri, literatürde çalışılmış olan 366 radyo atarca ile beraber ele alınmıştır. Zamanlama gürültülerinin oluşum süreçlerinin kökeninin açığa çıkarılabilmesi için, farklı atarca gruplarının zamanlama gürültüsü genliklerinin fiziksel parametreler ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Bu araştırmada magnetarların ve kütle aktarımı yapan atarcaların zamanlama gürültüsü davranışlarına odaklanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, magnetarların ve radyo atarcalarının gürültü davranışları arasında bir bağıntı olduğunu göstermektedir. Ek olarak, magnetarların zamanlama gürültülerinde kütle aktarım izine rastlanmamıştır. Kütle aktarımı yapan atarcaların, aktarımdaki maddenin inhomojenliğine bağlı olarak daha farklı bir zamanlama gürültüsü davranışı sergilediği gözlemlenmiştir. Bu nedenle, araştırmanın sonuçları magnetarların zamanlama gürültülerinin sıra dışı manyetik alan şiddetlerinden ve X-ışını parlaması süreçlerinden kaynaklandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the pulse frequency fluctuations of magnetars and six selected persis- tent accreting powered pulsars (PAPPs) are presented. Using the data from RXTE, XMM-Newton, Chandra, Swift and FERMI observatories, the timing noise behavior of individual sources on various timescales are examined, depending on the data sampling rate of input frequency measurements. The timing noise amplitudes are analyzed via two separate methods, namely ∆8 and r.m.s methods. The timing noise characteristics of both magnetars and PAPPs are investigated together with a sample of 366 radio pulsars obtained from literature. The relations of timing noise behavior with the physical quantities are examined with an aim of exploring the origin of the noise process in different source samples. The focus of the study is to understand the timing noise behavior of magnetars and accretion powered pulsars. The results show that there is a connection between timing noise behavior of magnetars and radio pulsars, in fact they form a continuum. Furthermore, the timing noise in magnetars do not exhibit footprints of accretion. On the other hand, PAPs display a rather distinctive timing behavior that is induced by inhomogeneities in the accretion flow. Hence, the results of this study suggests that timing noise of magnetars originate from the extreme magnetic field strengths and outburst activities.