Yenidoğanlarda erken hemoliz göstergesi olarak alkalen fosfataz düzeylerinin araştırılması
Alkaline phosphatase as an early marker of hemolysis in newborns
- Tez No: 665069
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ FAHRİ OVALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Yenidoğan bebeklerde indirekt hiperbilirubineminin erken tanısı için Alkalen fosfataz değerlerinin yeterli bir gösterge olup olmayacağının belirlenmesidir. Yöntem: 1.11.2008-1.6.2009 tarihleri arasında Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğan 100 bebek çalışmaya alındı. Bu bebeklerden doğum sonrası ilk günde kan grubu, D.coombs, total ve direkt bilirubin, hematokrit, Alkalen fosfataz bakıldı. Anne ve bebek arasında Rh kan grubu uygunsuzluğu olan bebekler 72 saat hastanede gözlendi ve günlük total ve direkt bilirubin ölçümleri alındı. Anne ve bebek arasında kan grubu uygunsuzluğu olmayan ve 24 saat sonrasında sarılık bulgusu gözlenmeyen bebekler taburcu edildi,3. Gün sonunda hastalar sarılık açısından kontrol amacıyla tekrar görüldü. Bulgular: Fototerapi veya E.Transfüzyon ile tedavi edilen hastalar ile tedavi almayan hastalar arasında cinsiyet, doğum şekli, doğum haftası, doğum kilosu, apgar skorları arasında anlamlı fark gözlenmedi. Ancak tedavi gereken olgularda total bilirubin, alkalen fosfataz değerleri anlamlı olarak yüksek, hematokrit değerleri ise anlamlı derecede düşük bulundu. Tedavi gereken grupta E.Transfüzyon yapılan tüm hastalarda anne ve bebek arasında Rh uygunsuzluğu mevcuttu, bu hastaların hepsine İVİG verildi ve hastaların hiçbirinin annesine Rhogam yapılmamıştı. Fototerapi ve E.Transfüzyon yapılan grubun Alkalen fosfataz ve total Bilirubin ortalamaları Fototerapi ve E.Transfüzyon almayan gruptan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu. Çalışmaya alınan 100 hastadan 83 tanesinin D.Coombs'u negatif, 17 tanesinin D.Coombs'u pozitif bulundu. D.Coombs pozitif hastaların 13 tanesinde (%76,5'i) anne ve bebek arasında Rh uygunsuzluğu vardı. Yine bu hastaların 11 tanesi (%64,7'si) İVİG almıştı ve D.Coombs pozitif hastaların %82,4'ünün annelerine RHogam yapılmamıştı. D.Coombs pozitif olan hastaların hematokrit,1,2 ve 3.gün bakılan total bilirubin ve Alkalen fosfataz değerleri karşılaştırıldı ve iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı fark bulundu. Tedavi gerektiren olgularda serum Alkalen fosfataz değerleri arttıkça ilk 3 gün ölçülen Total Bilirubin değerlerinin de ALP ile korele olarak arttığı ve aralarında pozitif yönde istatiksel olarak anlamlı korelasyon gözlendi. RHogam yapılmayan anne bebeklerinde ortalama alkalen fosfataz değerleri daha yüksek bulundu. 1. çocuklarda Alkalen fosfataz ortalamaları 2. ve 3. çocuklarda istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Sonuç: Fototerapi ve ya Exchange transfüzyon ile tedavi edilen hastalarda yüksek alkalen fosfataz seviyelerine rastlanmıştır. Bu nedenle serum Alkalen fosfataz düzeylerinin tedavi gerektirecek yüksek bilirubin değerlerinin öngörülmesinde yararlı bir parametre olabileceği söylenebilir
Özet (Çeviri)
Aim: To determine whether alkaline phosphatase values will be a sufficient indicator for early diagnosis of indirect hyperbilirubinemia in newborn babies. Methods: 100 babies born in Zeynep Kamil Maternity and Child Education and Research Hospital between 1.11.2008-1.6.2009 were included in the study. Blood group, D. coombs, total and direct bilirubin, hematocrit, and alkaline phosphatase were measured on the first day after birth from these babies. Babies with Rh blood group incompatibility between the mother and the baby were observed in the hospital for 72 hours and daily total and direct bilirubin measurements were taken. Babies who did not have any blood group incompatibility between the mother and the baby and who had no signs of jaundice after 24 hours were discharged. At the end of the day, the patients were seen again to control jaundice. Results:No significant difference was observed between the patients treated with phototherapy or E. Transfusion and the patients who did not receive treatment in terms of gender, type of delivery, gestational week, birth weight, and apgar scores. However, in cases requiring treatment, the total bilirubin and alkaline phosphatase values were found to be significantly higher, and the hematocrit values were found to be significantly lower. In the group that required treatment, there was Rh incompatibility between mother and baby in all patients who underwent E. Transfusion, all of these patients were given IVIG and Rhogam was not administered to the mothers of any of the patients. Alkaline phosphatase and total Bilirubin mean values of the phototherapy and E. Transfusion group were found to be statistically significantly higher than the phototherapy and E. Transfusion group. D.Coombs of 83 out of 100 patients included in the study were found to be negative and 17 of them were found to have D.Coombs positive. In 13 (76.5%) of D.Coombs positive patients, there was Rh incompatibility between the mother and the baby. Again, 11 of these patients (64.7%) had received IVIG and RHogam was not administered to the mothers of 82.4% of D.Coombs positive patients. The hematocrit, total bilirubin and Alkaline phosphatase values of the patients with positive D.Coombs were compared, and a statistically significant difference was found between the two groups. In cases requiring treatment, as serum alkaline phosphatase levels increased, Total Bilirubin values measured in the first 3 days increased in correlation with ALP and a statistically significant positive correlation was observed between them. Mean alkaline phosphatase levels were found to be higher in babies of mothers who did not undergo RHogam. Alkaline phosphatase mean in 1. children was found to be statistically significantly lower in 2. and 3. children. Conclusion: High alkaline phosphatase levels have been found in patients treated with phototherapy or Exchange transfusion. Therefore, it can be said that serum alkaline phosphatase levels can be a useful parameter in predicting high bilirubin values that will require treatment.