Behçet hastalarında aktive protein c direnci ve tromboflebit ile ilişkisi
Activated protein c resistance in Behcet's disease and correlation with thrombophlebitis
- Tez No: 665070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDES KAVALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Behçet hastalığı, tekrarlayan oral ve genital ülserler ile karakterize, multisistemik, kronik vaskülitik bir hastalıktır. Behçet hastalarında tromboz riskinin arttığı ve hastaların %12 ile %40 arasında trombotik komplikasyonların görüldüğü bildirilmiştir(2). Trombozun etyolojisi henüz tam olarak bilinmemektedir. Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalarda Behçet hastalarında tromboz sürecinde prokoagülan mutasyonların etkili olduğu gösterilmiştir. Faktör V Leiden mutasyonunun neden olduğu APC direncinin en sık rastlanılan tromboz nedeni olduğu bildirilmiştir(6). Çalışmamızda Behçet hastalarındaki APC direncinin tromboflebit ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya S.B. Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'nde takip edilen, Uluslararası Behçet Çalışma Grubu tanı kriterlerine göre Behçet Hastalığı tanısı konulan 116 hasta ve 70 kişilik sağlıklı kontrol grubu alındı. Behçet hastalarında APC direnci değeri 129.63±39.70, kontrol grubunda ise 152.26±22.62 olarak bulundu, aradaki fark istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı idi(p0.05). APC direnci olan ve olmayan hastalar arasında sistemik tutulum açısından belirgin farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Behcet's Disease is a multisystemic, chronic and vasculutic disease which is characterized by oral and genital ulceration. Patients with BD have been recognized to be at increased risk for thrombosis and thrombotic complications have been reported in 12-40% of patients. The precise pathogenetic mechanisms underlying the thrombotic tendency of BD are not known. According to recent researches conducted, it's reported that pro-coagulation mutations are efficient in thrombosis process of patients with BD. The mutant factor Leiden 5 leaded APCR is regarded to be the most frequent thrombosis factor. In our study, we observed 116 patients with BD in Goztepe Training and Research Hospital who fullfilled the criteria of International Study Group and 70 healty individuals as a control group. The APCR level was 129.63±39.70 in patients with BD and 152.26±22.62 in the control group. The difference was evaluated as statistically significant. In 26 of 56 Behcet patients(%46.4) with thrombophlebitis and in the 6 of control group(%8.6), APCR was detected. The difference statistically was found to be meaningfull. In 29 of 60 Behcet patients(%48.3) without thrombophlebitis, APCR was found. This ratio was found to be statistically high as compared to the control group. Among the Behcet patients with and without thrombophlebitis, there was no significant difference in the ratio of APCR presence. And when we consider the patients with and without APCR, there wasn't a precise difference regarding systemic manifestations. 46 of 56 patients(%82.1) with thrombophlebitis presented erythma nodosum. This was statistically significant. As a result, we couldn't detect a relationship revealing the correlation of APCR in Behcet patients with thrombophlebitis. But, APCR is clearly determined in high level in patients with BD, therefore, as a secondary risk factor, we suppose that APCR may play a role in endothelial damage. So, it's essential to conduct advanced researches with wider series.