Preterm yenidoğanda karboksihemoglobin düzeyleri ile indirekt hiperbilirubinemi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 665068
  2. Yazar: YASEMİN FUNDA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ONGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çalışmada doğum haftası 37 haftanın altındaki preterm yenidoğanlarda yaşamın ilk günlerinde ölçülen COHb değerlerinin fototerapi ihtiyacı gösteren indirekt hiperbilirubinemiyi ön görmedeki etkinliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Kategorik değişkenler arasındaki ilişki Pearson ki-kare test ve Fisher's Exact test ile değerlendirildi. İki bağımsız grubun sürekli değişkenleri arasındaki farkın analizinde Mann-Whitney U test kullanıldı. Üç ve daha fazla grubun sürekli değişkenlerinin parametrik olmayan karşılaştırmasında Kruskal Wallis testi kullanıldı. Post-hoc testlerde Bonferroni düzeltmesi yapıldı. Farklı zamanlarda ölçülen kan parametreleri arasındaki ilişki Spearman korelasyon testi ile belirlendi. 0-6.saat ve 24.saat COHb düzeyinin bebeklerde fototerapi ihtiyacını ayırt eden optimal eşik değerleri, ROC (Receiver Operating Characteristic) analizi ile değerlendirildi. Tüm analizler IBM SPSS 23.0 paket programı (IBM Corp. Armonk, NY) ile yapıldı. 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: İlk 6 saatte bakılan COHb eşik düzeyinin 0,6'dan büyük olması fototerapi ihtiyacını %72,19 duyarlılık ve %41,78 seçicilik ile tahmin etmektedir. Tedavi ihtiyacını tahmin etmede COHb eşik düzeyi >0,6 için pozitif tahmin değeri %56,2 ve negatif tahmin değeri %59,2'dir. 24. saatte bakılan COHb eşik düzeyinin 0,6'dan büyük olması fototerapi ihtiyacını %63,38 duyarlılık ve %54,1 seçicilik ile belirlemektedir. Tedavi ihtiyacını öngörmede COHb eşik düzeyi >0,6 için pozitif tahmin değeri %56,2 ve negatif tahmin değeri %59,2'dir. Sonuçlar: 37 haftanın altındaki preterm yenidoğanlarda yaşamın ilk günlerinde ölçülen COHb değerleri ile indirekt bilirubin değerleri arasında pozitif korelasyon gözlenirken, COHb düzeyinin bebeklerde fototerapi ihtiyacını ayırt etme performansının yüksek olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to investigate the effectiveness of COHb values measured in the first days of life in preterm newborns with a gestational age less than 37 weeks, in predicting indirect hyperbilirubinemia, which indicates the need for phototherapy. Materials and Methods: The relationship between categorical variables was evaluated with Pearson chi-square test and Fisher's Exact test. The Mann-Whitney U test was used to analyze the difference between continuous variables of two independent groups. Kruskal Wallis test was used for non-parametric comparison of continuous variables of three or more groups. Bonferroni correction was performed in post-hoc tests. The relationship between blood parameters measured at different times was determined by Spearman correlation test. Optimal threshold values of 0-6 hour and 24. hour COHb levels that distinguish the need for phototherapy in infants were evaluated with ROC (Receiver Operating Characteristic) analysis. All analyzes were performed with the IBM SPSS 23.0 package program (IBM Corp. Armonk, NY). P values less than 0,05 were considered statistically significant. Results: A threshold level of COHb measured in the first 6 hours more than 0,6 predicts the need for phototherapy with a sensitivity of 72,19% and a selectivity of 41,78%. The positive predictive value for the COHb threshold level higher than 0,6 in estimating the need for treatment is 56,2% and the negative predictive value is 59,2%. A threshold level of COHb measured at the 24th hour higher than 0,6 determines the need for phototherapy with a sensitivity of 63,38% and a selectivity of 54,1%. The positive predictive value for the COHb threshold level higher than 0,6 in predicting the need for treatment is 56,2% and the negative predictive value is 59,2%. Conclusion: While COHb values measured in the first days of life and indirect bilirubin values were positively correlated in preterm neonates than 37 gestational week, the performance of COHb level in distinguishing the need for phototherapy in infants was not high.