Bir güneş enerji santralinin üretim ile simülasyon değerlerinin karşılaştırılması ve kayıp analizi: Beştepe enerji örneği
Comparison of production and simulation values of a solar power plant and loss analysis: Case of Beştepe energy company
  1. Tez No: 665077
  2. Yazar: HAKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Çevre Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde güneş enerjisinin önemi büyük olup sağladığı potansiyelle birlikte yaşamın birçok alanında kullanılmaktadır. Güneş enerjisi santralleri kurulum aşamasında fizibilite çalışmalarında çeşitli simülasyon programları kullanılmakta ve bu simülasyonlar sonucunda elde edilen değerlerin kurulum sonrası gerçekleşen elektrik üretim değerleri ile bağdaşması yatırımcı açısından önem arz etmektedir. Simülasyon programlarının sunmuş oldukları yatırım öncesi fizibilite çalışmaları kar/maliyet analizlerinin yanı sıra verimlilik açısından en uygun olabilecek yatırım alanının da belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu anlamda, simülasyon programların sunmuş olduğu teknik/ekonomik analizlerin tutarlılığı çevre dostu olan güneş enerjisi santrallerinin çoğalmasına önemli olumlu bir katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, güneş enerji santrallerin fizibilite aşamasında hesaplanan amortisman (geri ödeme hızı) sürecinin kurulum sonrası gerçekleşen üretim ve mali verilerin arasındaki farklılıkları tespit etmektir. Bu bağlamda, bu tez fizibilite çalışmasında sorumlu olan tedarikçi firmalar tarafından düzenlenen fizibilite çalışmaların tutarlığını test etmeyi hedeflemektedir. Bu amaca yönelik, Beştepe Enerji Tesisleri Mühendislik Müşavirlik Danışmanlık ve Ticaret Limited Şirketi'den elde edilen arşiv verileri incelenmiştir. Bu çalışmada Aksaray ili, Merkez ilçesi Gençosman mevkii'nde kurulmuş olan 1125 kWp / 1000 kW'lık güneş enerji santralinin simülasyonu PVSYST 7.1 yazılım modeli ile gerçekleştirilmiştir. Kilowatt saat değerine dikkate alarak kurulum sonrası sistemin reel üretim değerleri alınarak simülasyon verileri ile kıyaslanmıştır. Elde edilen bulgular, PVSYST simülasyon programının reel üretim değerlerine oldukça yakın değerler ürettiğini göstermektedir. Oluşan kayıpların ise yüksek sıcaklık ve tercih edilen panel özelliklerinden kaynaklandığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Among the sources of renewable energy, solar energy is a source of energy with great potential. Various simulation programs are used in feasibility studies during the installation phase of solar power plants and it is important for the investor to match the values obtained as a result of these simulations with the electricity production values realized after the installation. This is why the pre-investment feasibility studies presented by simulation programs play an important role in determining the most suitable investment area. But also in terms of efficiency and benefit / cost analysis in building such a plant. In this sense, the coherence of the techno-economic analysis offered by the simulation programs makes a significant positive contribution to the proliferation of solar power plants which are respectful of the environment. The purpose of this study is to determine the differences between production data and financial data after the implementation of the amortization process (reimbursement rate) calculated in the feasibility phase of solar power plants. In this context, this thesis aims to test the consistency of the feasibility studies organized by the supplier companies in charge of producing the feasibility report. To this end, the archival data obtained from the Beştepe Energy company and the feasibility reports submitted by the supplier companies before the investment were examined. In this study, the simulation of a solar power plant of 1125 kWp / 1000 kW established in the province of Aksaray, in the district of Merkez in Gençosman was carried out with the help of the software PVSYST 7.1. The actual production values of the system after installation were taken into account and compared to the simulator data. The results obtained show that the PVSYST simulation program produces values very close to the actual production values. It seems that the losses are caused firstly by high temperature and secondly by the choice of properties of solar panel used.