Türkiye'de taşınmaz yönetiminin geçmişten günümüze dijital dönüşümü
Past and present of digital transformation of real property management in Turkey
  1. Tez No: 665094
  2. Yazar: MERVE DİNLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ÖZDARICI OK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Devleti oluşturan en önemli unsurlardan birisi topraktır. Geçmişten günümüze toprağın mülkiyet hakkını elinde bulundurma isteği, devletlerarasında savaşlara sebebiyet verecek kadar önemli bir unsur olmuştur. Bu nedenle, taşınmaz yönetimi konusu, yüzyıllardan bu yana önemini koruyarak süregelen en önemli konuların başında gelmektedir. Bu çalışmada ülkemizde taşınmaza ait kayıtların geçmişten günümüze nasıl tutulup ne şekilde muhafaza edildiği ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Osmanlı Devleti'nde taşınmazlara ait kayıtlar Defterhane-i Hakani adındaki kurumun Defter Emini yönetiminde tutulmakta iken Cumhuriyetin ilanından sonra Tapu Umum Müdürlüğüne dönüştürülerek kayıtların arşivlerimize taşınması sağlanmıştır. Tapu Umum Müdürlüğü, günümüzde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü adını alarak taşınmazlara ait tasarruf ve her türlü işlemlerin gerçekleştirilip kayıt altında tutulduğu kurumdur. Günümüzde sosyal hayatımıza da şekil veren bu kayıtlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün bir dijital dönüşüm projesi olan TARBİS projesi kapsamında taranarak dijital ortama aktarılmaktadır. Bu çalışma, taşınmaz yönetiminin geçmişten günümüze dayanan uygulama ve esaslarının ayrıntılı şekilde ele alınıp değerlendirildiği bir çalışma niteliğinde olup bu kapsamda incelediğimiz Bolu Tapu Müdürlüğü'nde bulunan defter ve kayıt örnekleri pilot bölgemizi oluşturmaktadır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde taşınmazların kayıtlarının tutulduğu tapu sicilinde meydana gelen teknolojik gelişmeler ayrıntılarıyla incelenmiştir. Ayrıca Tapu ve kadastro faaliyetlerinin yürütülmesi konusunda ilerleyen zamanlarda geliştirilebilecek proje önerileri de öneriler başlığı altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important elements that make up the state is land. From the past to the present, the desire to hold the property right of the land has been an important factor that causes wars between states. For this reason, the issue of real estate management is one of the most important ongoing issues, maintaining its importance for centuries. In this study, it is explained in detail how the records of immovable property are kept and preserved from past to present in our country. Records belonging to immovables in the Ottoman Empire were kept under the management of the Defterhane-i Hakani, an institution named Defterhane-i Hakani. After the declaration of the Republic, it was transformed into the General Directorate of Land Registry and the records were transferred to our archives. The General Directorate of Land Registry is the institution where the savings and all kinds of transactions related to immovable properties are carried out and kept under the name of the General Directorate of Land Registry and Cadastre today. These records, which shape our social life today, are scanned and transferred to digital environment within the scope of TARBİS project, a digital transformation project of the General Directorate of Land Registry and Cadastre. This study is a study in which the practices and principles of real estate management from the past to the present are examined and evaluated in detail, and the samples of books and records in the Bolu Land Registry Directorate we have examined in this context constitute our pilot region. The technological developments in the land registry, where the records of the immovables are kept under the General Directorate of Land Registry and Cadastre, have been examined in detail. In addition, project proposals that can be developed in the future regarding the execution of land registry and cadastre activities were evaluated under the title of recommendations.