Fenetil izotiyosiyanatın ratlarda yüksek yağ diyeti ve streptozotosin ile indüklenen yağlı karaciğer hastalığına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of phenethyl isothiocyanate in fatty liver disease induced by HİGH-fat diet and streptozotocin in rats
  1. Tez No: 665100
  2. Yazar: BUĞRAHAN ATICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BURÇİN UYUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yüksek yağ dieti ve streptozotosin ile oluşturulan deneysel diabetin indüksiyonu sonucunda ortaya çıkan yağlı karaciğer hastalığında, oksidatif stres ve karaciğer hasarına karşı fenetil izotiyosiyanat'ın, SIRT1-Nrf2 yolağı üzerinden etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal-Metot: 30 adet (150-250g, 6-8 haftalık, erkek) Wistar Albino sıçanlardan her grupta 10 sıçan olacak şekilde üç grup halinde gruplandırıldı: Kontrol, yüksek yağlı diyet + Streptozotosin (35mg / kg), yüksek yağlı diyet + Streptozotosin (35mg / kg) + Fenetil izotiyosiyanat (40 mg / kg). Serum ALT seviyeleri ve serum lipidleri (TG, TC, HDL ve LDL / VLDL), antioksidan enzim aktiviteleri (SOD, CAT, GPx), MDA, GST, SIRT1 ve NF-ƙβ seviyeleri, ayrıca Nrf2'nin DNA bağlanma seviyeleri belirlendi. Karaciğer dokularında histolojik incelemeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the effects of phenethyl isothiocyanate on the SIRT1-Nrf2 pathway against oxidative stress and liver damage in fatty liver disease caused by the induction of experimental diabetes induced by high fat diet and streptozotocin. Materials and Methods: 30 Wistar Albino rats (150-250g, 6-8 weeks old, male) were divided into three groups (each of 10 rats): control, high fat diet+ Streptozotocin (35mg / kg), high fat diet+ Streptozotocin (35mg / kg) + Phenethyl isothiocyanate (40mg / kg). Levels of serum ALT, and serum lipids (TG, TC, HDL, and LDL / VLDL), activities of antioxidant enzymes (SOD, CAT, GPx), and levels of MDA, GST, SIRT1, and NF-ƙβ, also activity of DNA binding levels of Nrf2 were determined. Histological examinations were performed on the liver tissues.