COVİD-19 hastalarında serum endokan ve makrofaj aktivasyon sendromu ilişkisi
The relationship between serum endocan level and macrophage activation syndrome in COVID-19 patients
- Tez No: 665123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ARMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, İç Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Endokan; vasküler endotel hücreleri, böbrek distal tübülleri döşeyen epitelyum hücreleri, bronş ve akciğer submukozal bezlerinden üretilen endotelyal hasarla ilgili olduğu düşünülen bir moleküldür. İnflamatuvar hastalıklarda rol oynadığı gösterilmiştir. Bu çalışmamızda COVID-19'da makrofaj aktivasyon sendromu ile serum endokan ilişkisini inceledik. Gereç Yöntem: COVID-19 tanısı almış 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Katılımcılardan serum endokan düzeyini ölçmek amacıyla örnek alındı. Endokan örnekleri ELİSA (Enzynme-linked immunosorbent assay) yöntemi ile çalıştırıldı. Çalışma kriterlerine uygun olan hastalar cHIS skorlaması yapılarak puanlarına göre hasta ve kontrol grubu olarak ayrıldı. Katılımcıların yaş, boy, kilo, kronik hastalık ve kullandıkları ilaç bilgileri sorgulandı; fizik muayeneleri yapıldı ve sistemden bazı laboratuvar parametreleri tarandı. Hastaların yatış süreleri ve sonlanım durumu (taburcu/yoğun bakım/eks) not edildi. Gruplar arasında karşılaştırma yapıldı. Bulgular: cHIS skoru ≥ 2 (Grup 1) ve cHIS skoru
Özet (Çeviri)
Objective: Endocan is believed that has a role in endothelial dysfunction and produced from vascular endothelial cells, epithelial cells lining the distal tubules of the kidney, submucosal glands of bronchi and lungs. It has shown that has a role in inflammatory diseases. In this study, we investigated the relationship between macrophage activation syndrome in Covid-19 and serum endocan levels. Materials and Methods: 90 patients diagnosed with Covid-19 were enrolled in this study. The sample was taken from the participants to measure the serum endocan levels. Endocan samples were measured with the ELİSA (Enzyme-linked immunosorbent assay) method. The patients who meet the study criteria were scored with ''cHIS score'', patients were divided into patient and control group. Age, height, weight, chronic diseases, and the drugs were listed. Their physical examination was performed and some of the laboratory parameters were scanned from the system. Patients' length of hospital stay and ending state(discharge/intensive care/ex) have been noted. The comparison was made between the groups. Results: The patients were divided into 2 group"s based on their cHIS score; cHIS score ≥ 2 (Group 1), cHIS score