Tip 2 diabetes mellitus hastalarında serum preptin düzeylerinin diyabetik retinopati ve metabolik parametreler ile ilişkisi
Relationship of serum preptin levels with diabetic retinopathy and metabolic parameters in patients with TYPE 2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 665122
  2. Yazar: GİZEM ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. NURİYE UZUNCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Tip 2 diabetes mellitus karbonhidrat metabolizmasında bozukluk sonucu ortaya çıkan, prevelansı yüksek metabolik bir hastalıktır. Kronik hiperglisemi etkisi ile retinopati gibi ciddi komplikasyonlar gelişebilmektedir. Preptin, pankreasın beta hücrelerinden salgılanan peptid yapılı bir hormondur. Hiperglisemiye bağlı olarak insülin sekresyonunu arttırıcı etki ettiği düşünülmektedir. Bu çalışmada tip 2 diyabeti olan hastalarda serum preptin düzeylerinin retinopati ile olası ilişkisinin değerlendirilmesi ve metabolik parametrelerle karşılaştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 28 retinopati komplikasyonu gelişmiş olan, 30 retinopatisi olmayan tip 2 diyabet hastası ile 23 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 81 olgu dahil edildi. Katılımcıların biyokimyasal ve hormonal parametreleri ile HbA1c düzeyleri analiz edildi. HOMA-IR değerleri hesaplandı. Serum preptin düzeyleri sandviç ELISA yöntemi ile kit prospektüsündeki basamaklar izlenerek çalışıldı. Numunelerin absorbansları spektrofotometrik ölçüm ile belirlendi ve konsantrasyonlar ng/L olarak ifade edildi. İstatistiksel analiz SPSS 24.0 programında uygun testler kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
RELATIONSHIP OF SERUM PREPTIN LEVELS WITH DIABETIC RETINOPATHY AND METABOLIC PARAMETERS IN PATIENTS WITH TYPE 2 DIABETES MELLITUS ABSTRACT AIM: Type 2 diabetes mellitus is a metabolic disease with a high prevalence that occurs as a result of carbohydrate metabolism disorder. Serious complications such as retinopathy can develop with the effect of chronic hyperglycemia. Preptin is a peptide hormone secreted from the beta cells of the pancreas. It is thought to increase insulin secretion due to hyperglycemia. In this study, it was aimed to evaluate the possible relationship between serum preptin levels and retinopathy and to compare preptin with metabolic parameters in patients with type 2 diabetes. MATERIALS AND METHODS: The study included 81 individuals; 28 type 2 diabetes patients with retinopathy complications, 30 type 2 diabetes patients without retinopathy, and 23 healthy controls. Biochemical and hormonal parameters and HbA1c levels of the participants were analyzed. HOMA-IR values were calculated. Serum preptin levels were studied by sandwich ELISA method by following the steps in the kit insert. The absorbances of the samples were determined by spectrophotometric measurement and the concentrations were expressed as ng/L. Statistical analysis was performed using the appropriate tests in the SPSS 24.0 program.