Meme kitlelerinin MRG tekstür analizi ile histopatolojik ve moleküler özelliklerinin ve neoadjuvan tedaviye yanıtının korelasyonu
Correlation of breast masses' MRİ texture analysis and histopathological and molecular characteristics and response to neoadjuvant therapy
- Tez No: 665130
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA HİLAL ADIBELLİ, UZMAN ALİ MURAT KOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada meme kanseri tanısı almış olgularda tümörün manyetik rezonans görüntüleme (MRG) özellikleri ve tekstür özelliklerinin, histopatolojik ve moleküller özellikleri ile korelasyonunu ve neoadjuvan tedaviye yanıtı öngörmedeki katkısını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif çalışmamıza 2018-2019 yılları arasında hastanemizde meme kanseri tanısı almış, operasyonu hastanemizde yapılmış, hastanemizde meme MRG'si mevcut olan ve meme MRG'deki kitlesi tekstür analizine uygun olan 70 hasta dahil edildi. Tümörlerin histopatolojik ve moleküler özellikleri ve patolojik neoadjuvan tedavi yanıtı not edildi. Aynı zamanda MRG özellikleri ve MRG'deki kitleye uygulanan tekstür analizi parametreleri not edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu görsel (histogram ve olasılık) ve analitik yöntem (Kolmogorov Smirnov) ile test edildi. Gruplar arası karşılaştırmalarda, değişken özelliğine uygun olarak, Ki-kare, Kruskal-Wallis ve Mann Whitney U analitik testleri kullanıldı. İkişerli karşılaştırmalar Mann-Whitney U testi kullanılarak yapıldı ve Bonferroni düzeltmesi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen olguların tümör alt tipleri %18,6 luminal A (n:13), %38,6 luminal B (n:27), %12,9 Her2 aşırı eksprese (n:9), %30 triple negatif (n:21) subtipte olduğu görüldü. Düşük ve yüksek gradeli tümör sayıları ve düşük ve yüksek Ki-67 indeksine sahip tümör sayıları birbirine yakın olarak izlendi. Olgulardan 1 %47,6'sı (n:10) neoadjuvan tedaviye yanıt vermişken %52,4'ü (n:11) neoadjuvan tedaviye yanıtsızdı. Lezyonların MRG özelliklerinden kenar özellikleri, tümör hacmi, T2 sinyal özelliği, multifokalite, multisentrisite ve kontrastlanma paternleri; moleküler subtipler, östrojen ve progesteron reseptör pozitifliği, Cerb-B2 pozitifliği, Ki-67 indeksi, p53 pozitifliği, lenfovasküler invazyon, lenf nodu metastazı gibi histopatolojik özelliklerle korelasyon göstermiştir. Lezyonların tekstür özelliklerinden co-occurrence matris adı verilen ikinci sıra istatistikleri lezyonların benzer histopatolojik özellikleri ve neoadjuvana yanıtı öngörmede anlamlı bulunmuştur. Anlamlı bulunan parametreler literatürle benzer özellikte olsa da özellikle tekstür parametrelerinde çalışmalarda değişken sonuçlar mevcuttur. Sonuç: Dinamik meme MRG'deki saptanan lezyonların genel özellikleri ve tekstür özellikleri, moleküler ve histopatolojik özellikleri ve kısmen neoadjuvan yanıtı öngörmede anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the correlation of magnetic resonance imaging (MRI) features and texture features of the tumor with histopathological and molecular features and its contribution in predicting response to neoadjuvant therapy in patients diagnosed with breast cancer. Materials and Methods: Seventy patients who were diagnosed with breast cancer in our hospital between 2018-2019, operated in our hospital, had breast MRI in our hospital and whose mass in breast MRI were suitable for texture analysis were included in our retrospective study. Histopathological and molecular features of the tumors and pathological neoadjuvant treatment response were noted. At the same time, MRI features and texture analysis parameters applied to the mass in MRI were noted. The compliance of the data to normal distribution was tested by visual (histogram and probability) and analytical method (Kolmogorov Smirnov). Chi-square, Kruskal-Wallis and Mann Whitney U analytical tests were used for comparisons between groups. Binary comparisons were made using the Mann-Whitney U test and evaluated using the Bonferroni correction. Results: Tumor subtypes of the cases included in the study 18.6% luminal A (n: 13), 38.6% luminal B (n: 27), 12.9% Her2 overexpressed (n: 9), 30% triple negative (n: 21) was seen to be in the subtype. Low and high grade tumor numbers and tumor numbers with low and high Ki-67 index were observed to be close to each other. While 1 47.6% (n: 10) of the cases responded to neoadjuvant treatment, 52.4% (n: 11) of them were unresponsive to neoadjuvant treatment. MRI features of the lesions include edge features, tumor volume, T2 signal, multifocality, multicentricity and enhancement patterns were correlated with molecular subtypes and histopathological features such as estrogen and progesterone receptor positivity, Cerb-B2 positivity, Ki-67 index, p53 positivity, lymphovascular invasion, lymph node metastasis. From texture features, second order statistics called co-occurrence matrix, were found to be significant in predicting similar histopathological features of the lesions and response to neoadjuvant. Although the parameters found to be significant are similar to the literature, there are variable results in studies, especially in texture parameters. Conclusion: The general features and texture characteristics of the lesions detected in dynamic breast MRI are significant in predicting their molecular and histopathological features and neoadjuvant response.