Deneysel hipertiroidi oluşturulmuş sıçanlarda egzersizin bazı kan parametreleri üzerine etkisi
- Tez No: 17658
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KARATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
54 7.ÖZET 15-20 yıldır, egzersizin tiroid hormon fonksiyonları üzerine etkileri normal ve hipertiroid subjelerde araştırılmaktadır. Fakat egzersizin tipi ve zamanına bağlı olarak sonuçlar farklılık göstermektedir. Diğer yandan hem hipertiroidi hem de egzersiz hemapoetik parametreler üzerine bazı farklı veya benzer etkilere sahiptir. Sözgelimi her ikisi de, özellikle artmış demir ve / veya vitamin ihtiyacı karşılanmazsa, anemiye neden olabilir. Bu çalışmada egzersizin serum T3, T4 seviyeleri, eritrosit, total lökosit ve formül lökosit sayıları ile hemoglobin ve hematokrit değerleri üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. 327-382 g ağırlığında 40 erkek Swiss Albino sıçan, her birinde on hayvan bulunan dört gruba ayrıldı (Sırasıyla, kontrol, egzersiz, hipertiroidi ve hipertirodi-egzersiz). Deney öncesi ve sonrasında sıçanların vücut ağırlıkları ve oksijen tüketim zamanlan ölçüldü, kan parametreleri hayvanların kuyruk ven kanından tayin edildi. Grup 3 ve 4 sıçanlarda günlük subkutan 50 \U 100 g beden ağırlığı Na-L-tiroksin (Sigma) enjeksiyonu ile hipertiroidi oluşturuldu. 2. ve 4. grup sıçanlar 5 hafta süreyle treadmill'de koşturuldu. Bu süre içinde hipertiroid sıçanlara gün aşırı 50 ug/ sıçan Na-L-tiroksin enjekte edildi. Egzersizin ne egzersiz ne de hipertiroidi-egzersiz grupta serum T3, T4 düzeyleri iüzerine etkisi olmadı. Egzersiz ve hipertiroidi-egzersiz55 gruplarında total lökosit sayısı ve nötrofil yüzdesi deney sonunda normal değerlerle karşılaştırıldığında arttı, oysa ki diğerlerinde değişmedi. Eozinofil yüzdesi hipertiroid ve hipertiroid egzersiz gruplarında artarken egzersiz grubunda azaldı. Fakat bütün bu eozinofil yüzde değerleri sıçanlar için normal sınırlardaydı. Koşu programından sonra egzersiz grubunda eritrosit sayısı ve hematokrit değerinde bir düşme gözlendi, oysa bu değerler hipertiroid ve hipertiroidi-egzersiz gruplarında arttı. Hemoglobin hem egzersiz hem de hipertiroidi-egzersiz gruplarında azaldı ancak, hipertiroid sıçanlarda normal değerlerle karşılaştırıldığında anlamlı bir değişiklik saptanmadı. MCV ve MCHC bütün deney gruplarında azaldı. Sonuç olarak, uzun süreli egzersizin serum tiroid hormon seviyeleri üzerine etkisi olmadığı ve eğer hipertiroidili subjelerde anemi varsa, en azından demir ve / veya vitamin eksik kişilerde, aneminin daha da artmasına neden olabileceğini düşünmekteyiz. Bu yüzden eğer hipertiroidili subjelere egzersiz uygulanacaksa uygun bir program seçilmeli ve artmış demir ve /veya vitamin ihtiyacı karşılanmalıdır.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY For 15-20 years the effects of exercise on thyroid hormones functions have been investigated in normal and hyperthyroid subjects. Hovvever depending on the type and time of the exercise the results are conflincting. On the other hand, both hyperthyroid and exercise have some different ör same effects on hemapoietic parameters. For example both of them can cause anemia especially if the increased iron and / ör vitamin requirements are not supplied. in this study, we aimed to investigate the effects of exercise on serum T3, T4 levels, erythrocyte, total leucocyte and differentiated leucocyte counts and hemoglobine and hematocrit values. 40 male Swiss Albino rats (327-383 g vveighed) were divided into four groups including ten animals in each group (Control, exercised, hyperthyroid and hyperthyroid-exercised respectively). Before and after the experiments the body vveights and oxygen consumption times of the rats were evaluated and the blood parameters were determined from the tail vein blood samples. The animals in Group 3 and 4 were made hyperthyroid with daily subcutane injections of 50 \ngl 100 body vveight Na-L-thyroxine (Sigma). The 2nd and 4th group rats exercised on treadmill during five vveeks training program, in this period the hyperthyroid rats were injected 50 ııg/ rat Na-L-thyroxine in every two days.57 The exereise had no effect on serum T3, T4 levels either the exercised ör the hyperthyroid-exercised group. in exercised and hyperthyroid -exercised groups, total leucocyte cpunt and neutrophil persentage increased at the end of the experiment when compared with normal values whereas did not change in other groups. Eosinophil persantage increased in hyperthyroid and hyperthyroid exercised groups vvhiie decreased in exercised group but ali these eosinophil persentage values were in normal ranges for rats. A fail was observed in erythrocyte count and hematocrit value in the exercised group after the training program whereas these values increased in hyperthyroid and hyperthyroid exercised group. Hemoglobine diminished both in exercised and hypertiroid-exercised groups, however, there was no significant change in hyperthyroid rats when compared with normal values. MCV and MCHC decreased in ali the experimental groups. As a result, we have considered that prolonged exercised have no effect on serum thyroid hormones levels and can cause the anemia, if present in hyperthyroid subjects, to become more severe at least in iran and / ör vitamin deficient persons. So an available exercise programe should be selected if hyperthyroids subjects will be exposed to exercise, and the increased iran and / ör vitamine requirements should be supplied.