5G ağ haberleşmesindeki hücre yapılarının incelenmesi
Evaluation of cell structures in 5G network communication
- Tez No: 665184
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küresel mobil ağ trafiğinde gittikçe artan yüksek hız ve yüksek veri ihtiyacının yanında yeni nesil teknolojilerin ihtiyaçlarını da karşılaması için 2020 yılında geçmeyi planladığımız 5G teknolojisi, sağladığı yüksek frekans nedeniyle tüm bu beklentileri kendinden önceki 4.5G'ye oranla çok daha iyi karşılayabilecek yapıdadır. Bu yüksek frekanslar ise milimetre dalga bantları olarak anılmaktadır. Bu dalga boyundaki frekanslar yüksek hız ve bant genişliği gibi avantajlar sağlasa da yüksek sönümleme etkisi nedeniyle de dezavantajlı bir dalga boyudur. Bu yüksek sönümleme etkisini azaltıp verimi artırabilmek için bu dalga boyundaki frekansların yayılım etkilerinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Bunun için 5G ağ haberleşmesindeki hücre yapılarına odaklanmak gerekmektedir. Bu hücre yapıları kurulum amacı, kapasite ihtiyacı ve kapsama alanı gibi etkilere göre genel olarak Makro, Mikro, Piko ve Femto gibi isimler ile adlandırılmaktadır. Çalışmamızda bu önemli yapıların her birinin genel özelliklerine değindikten sonra, kurulum yeri ve amacına uygun olarak tasarladığımız senaryo ortamlarında farklı çalışma gruplarının kanal modellerini de kullanarak hem bu yapıların yaydığı sinyallerin yayılım etkilerini hem de bu kanal modellerin karşılaştırmaları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to the ever-increasing high speed and high data needs in global mobile network traffic, the 5G technology, which we are planning to pass in 2020 to meet the needs of new generation technologies, has a structure that can meet all these expectations much better than the previous 4.5G due to the high frequency it provides. These high frequencies are referred to as millimeter wave bands. Although frequencies in this wavelength provide advantages such as high speed and bandwidth, it is also a disadvantageous wavelength due to its high damping effect. In order to reduce this high damping effect and increase efficiency, the propagation effects of frequencies at this wavelength should be well known. For this, it is necessary to focus on the cell structures in 5G network communication. These cell structures are generally named with names such as Macro, Micro, Piko and Femto according to the effects such as the purpose of the installation, capacity requirement and coverage area. After mentioning the general features of each of these important structures in our study, using the channel models of different working groups in the scenario environments we designed in accordance with the installation location and purpose, both the propagation effects of the signals emitted by these structures and the comparisons of these channel models are shown.