Çocuklarda obezitenin ağız kokusu ve ağız sağlığına etkisinin değerlendirilmesi
Assesment of the effect on oral health status and halitosis of obesity in children
  1. Tez No: 665183
  2. Yazar: FATMA DİLARA BAYSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DİLEK TURGUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Obezite, vücuttaki yağ oranının normal değerlerin üstüne çıkması olarak tanımlanmaktadır. Obezitenin tüm dünyada yaygın bir problem olması, hem genel hem de ağız ve diş sağlığına olan etkilerini araştıran çalışmaların artmasına neden olmuştur. Bu çalışmada, çocuklarda fazla kilo ve obezitenin ağız sağlığı ve ağız kokusuna etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na başvuran 10-13 yaş aralığındaki 295 çocuk katılmıştır. İlk aşamada, ebeveynlerden hem onlara hem de çocuklarına yönelik soruları içeren anketleri cevaplamaları istenmiştir. Çocukların ağız ve diş sağlığı durumu değerlendirilmiş, boy-kilo-bel çevresi ve ağız kokusu ölçümleri yapılmıştır. Ağız ve diş sağlığı durumu; DMFT/DMFS, dmft/dmfs ve ICDAS II indeksleri, plak indeksi, gingival indeks ve Winkel dil kaplaması indeksi kullanılarak değerlendirilmiştir. Ağız kokusunun ölçümünde sülfür monitorizasyonu yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as the increase in body fat ratio above the normal values. The fact that obesity is a common problem in all over the world has led to an increase in studies investigating its effects on both general and oral/dental health. In this study, it was aimed to evaluate the effect of overweighing and obesity on oral health and halitosis in children. 295 children aged 10-13, referred to Hacettepe University, Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry participated in the study. In the first step, the parents were requested to fill out questionnaires involving questions regarding both the parents and the children. The oral and dental health status of the children were evaluated and height-weight-waist circumference and halitosis measurements were performed. The oral health status was evaluated by dmft/s, DMFT/S and ICDAS II indices, plaque index, gingival index, and Winkel tongue coating index. Halitosis was determined by sulphur monitoring method.