Alunitin dehidrasyonunda bazı değişkenlerin incelenmesi.
  1. Tez No: 665188
  2. Yazar: YAKUP ERMURAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHİN GÜLABOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada -18 + 25 mesh boyutunda hazırlanmış Şaphane alu­nit cevheri, kuvars bir akışkan yatak içinde 650°c-8S0° c sı­caklık aralığında, 1, 4, 15 ve 60 dakikalık. sürelerle kalsi­ne edilmiş ve bu kalsine örneklerin pH = 3 olan sulu ortamda­ki puğatalanması incelenmiştir., 20 dakikalık puğatalama süre­si sonunda,85o 0c 1 de 60 dk kalsine edilmiş, öğlltlilmemiş örne­ğin K2 so4 puğatalama verimi en yüksek (% 76) bulunmuştur. Da­ha uzun puğatalama süresinde veya örneğin öğütülmesi ile bu verimin daha da artacağı elde edilen sonuçlardan anlaşılmak­tadır.
Özet (Çeviri)
In this work, the Şaphane alunite ore, which has a -18 + 25 mesh particle size, has been calcined in a Quartz fluidized bed reactor, at 650 C-850 C temperatures for 1, 4, 15 and 60 min ,and then, the leaching of these calcined samples by using acidic water (pH = 3) have been studied. At the end of 20 -min leaching period, it has been found that K2 so4 hing yield of unground sample calcined at 850°c for 60 was the highest (76 %) It, has been concluded that this yield can be improved by increasing the leaclıing period or grinding the sample.