Alünit-tuz karışımlarının termal bozunma ürünleri ve kalsine alünitin tuz çözeltilerindeki çözünürlüğü
  1. Tez No: 15893
  2. Yazar: MERAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK GEDİKBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
IV ÖZET Ülkemizde Giresun-Şebinkarahisar, Kütahya-Şaphane ve İzmir- Foça bölgelerinde bulunan alünit cevheri, KAI3(S04)2(OH)6 çeşitli ülkelerde alüminyum sülfat, K-şapı, potasyum sülfat ve alüminyum oksit üretiminde kullanılmaktadır. Biz de ise, sadece Şaphane Bölgesi alünitlerinden alüminyum sülfat ve K-şapı üretilmektedir. Bu bölge alünitlerinin yüksek oranda (%40-60) Si02 içermeleri ve uygulanan teknolojinin eski ve yetersiz olması, bölge alünitlerinin değerlendirilmesinde önemli problemlere neden olmaktadır. Bu çalışmada, Şaphane Bölgesi alünitlerinden potasyum sülfat ve Al203+Si02 karışımının üretimi amacıyla, alünit-tuz (KCI, NaCI ve KF) karışımlarının 500-900°C'ler arasındaki termal bozunma ürünleri ve belirtilen sıcaklıklar arasında kalsine edilen alünitin 0,1; 0,2; 0,3 M KCI, NaCI ve KF çözeltilerindeki çözünürlükleri araştırılmıştır. Sonuç olarak; alünit-tuz karışımlarından 600-750°C'ler arasında %78-92 verimle termal bozunma ürünleri, kalsine alünitin tuz çözeltilerindeki çözünürlüklerinde %33-44 çözünme verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The alunite ore, KAİ3(S04)2(OH)6, encountered in Giresun- Şebinkarahisar, Kütahya-Şaphane ye Izmir-Foça regions is used to produce aluminum sulfate, K-alum, potassium sulfate and aluminum oxide in diffrent countries. In Türkiye, the only alunite from Şaphane region are used for production of aluminum sulfate and K- alum. High percentage of Si02 (40-60%), and also using old and inadequate tecnology cause some problems for utilization of these alunites. In this work, the solubilities of the products of the thermal decomposition of alunit-salt (KCI, NaCI and KF) mixtures between 500 and 900°C and alunite calcined at the same temperatures in 0,1; 0,2; 0,3 M KCI, NaCI and KF solutions were investigated for the aim of production of potassium sulfate and Al203 + Si02 mixture using alunite from Şaphane region. As a result, the efficiency of the thermal decomposition of alunite-salt mixtures between 600 and 750°C was found to be 78- 92%. It was also found that, the efficiency of solubility of calcined alunite in salt solutions is to be 33-44 percent.