Kalite fonksiyon açınımının istatistiksel süreç kontrolündeki kullanımında hedef programlama yaklaşımı
Goal programming approach to implement quality function deployment in statistical process control
- Tez No: 66519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Hızla değişen ve yenilenen bir çağda, kaliteyi oluşturmak, korumak, geliştirmek ve müşterinin ihtiyaçlarım en ekonomik şekilde karşılamak üreticinin kaçınılmaz görevi haline gelmiştir. Kalite Kontrol, bir ürünü istenilen niteliklere uygun bir şekilde üretmek amacı ile yapılan bir dizi teknik ve yönetsel fâaliyetler topluluğudur.Kalite Kontrolünde çok yararlanılan temel bilim dallarından biri“ İstatistik”tir. İstatistiksel Süreç Kontrolü, süreç kontrollerinde sürecin kontrol atanda olup olmadığını anlamak, süreci etkileyen özel faktörlerin varolup olmadığım tespit etmek, süreçteki değişkenliği azaltmak, spesifikasyonların gerçeğe daha uygun bir şekilde tespit edilmesi gibi pek çok alanda yaygm bir kullanıma sahiptir. Toplam Kalite Yönetimi (TKY) geleneksel yönetim uygulamalarım yeniden yapılandırarak kaliteyi geliştirme, maliyeti düşürme ve müşteri tatminini hedefleyen bir yönetim yaklaşımıdır. TKY' nin birincil amacı müşteri tatminidir ve müşteri tatmini, müşterinin beklentileri ve gereksinimlerini karşılamakla sağlanır. Stratejik Planlama için müşteri memnuniyeti araştırmaları ile müşteri beklentileri ve gereksinimleri belirlenmelidir. Pazarda lider olabilmek için firmanın bir adım önünde olup, müşterinin gelecekteki beklentileri ve ihtiyaçlarım belirlemesi gereklidir. Yeni ürün tasarımı veya mevcut ürünün geliştirilmesinde, müşteri beklenti ve ihtiyaçlarının öncelikli olarak değerlendirmede ve tasarım prosesine dahil etmede başardı sonuçlar getiren bir teknik olarak QFD dikkat çekmektedir. QFD' de mühendislik özelliklerinin rakiplere göre değerlendirilmesi spesifikasyon değerlere göre gerçekleştirilir ve üretimlerin spesifikasyon sınırlan içerisinde olması beklenir. Tezin ilk bölümlerinde kalitenin dünü ve bugünü anlatılmıştır. Bugün gelinen noktada asıl hedef müşteri memnuniyeti sağlamaktır. Bu memnuniyeti sağlamak için firmalar rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmek için çeşitli teknik ve araçlar geliştirmek durumunda, geliştirilen teknikleri dikkate almak durumundadır. Süreçlerde kalitesiz üretimi engellemek için gerekli görülen yerlerde süreç kalite karakteristiklerinin istatistiksel olarak kontrol edilmesi gerekir.Tezde müşteri beklentileri ile ilişki kurulan mühendislik özellikleri aynı zamanda süreçte örnek alman ve ölçüm yapılan kalite karakteristikleridir.Kalite Fonksiyon Açınımı bize müşteri beklentileri doğrultusunda hangi kalite karakteristiğinin daha çok önem arz ettiğinicheck the quality of the product or the service produced but it's to find the reasons causing the lack of quality during the production processes. In other words rather than making the control at the end of the production, by examining each step of the production it tries to prevent the quality problems before happening. In statistical process control each step should be examined carefully and potential problems should be spotted and they should be solved. Control chart is the most important technique to see potential problems of process in statistical process control. It can be used when the process shows a Normal Distribution. Because of this along with graphic control concept the information on Normal Distribution is given. In the fourth section of my work a pilot application has been done for the quality characteristics determined by the management team of Efes Pilsen. In this section the process is examined with X and R control charts. Process Capability Analysis in other words sufficiency of the process has been tested. The sizes of the samples has been analyzed. In the fifth section of the thesis Quality Function Deployment is introduced. For the strategic planning, customer satisfaction must be measured via surveys which are designed for determining customer expectations. Further more to be the leader in market place, a corporation should go beyond this and forsee the future expectations öf its customers. ''Quality Function Deployment ( QFD) " is outstanding way of including customer expectations to design improvement procedure. The power of QFD is in its founding philosophy: The voice of the customer will drive everything an organization does through out the process of developing and delivering products and services. If an organisation provides â cost-adding function should be scrapped. If there is a low tech. low cost way of satisfying a customer, it should be used. The tool for guiding an organization in this process is commonly called the Quality Function Deployment house of quality, a matrix that relates a list of things that the customer wants to the design hows ( services that satisfy customer wants). The right side of the house xin
Özet (Çeviri)
ÖZET Hızla değişen ve yenilenen bir çağda, kaliteyi oluşturmak, korumak, geliştirmek ve müşterinin ihtiyaçlarım en ekonomik şekilde karşılamak üreticinin kaçınılmaz görevi haline gelmiştir. Kalite Kontrol, bir ürünü istenilen niteliklere uygun bir şekilde üretmek amacı ile yapılan bir dizi teknik ve yönetsel fâaliyetler topluluğudur.Kalite Kontrolünde çok yararlanılan temel bilim dallarından biri“ İstatistik”tir. İstatistiksel Süreç Kontrolü, süreç kontrollerinde sürecin kontrol atanda olup olmadığını anlamak, süreci etkileyen özel faktörlerin varolup olmadığım tespit etmek, süreçteki değişkenliği azaltmak, spesifikasyonların gerçeğe daha uygun bir şekilde tespit edilmesi gibi pek çok alanda yaygm bir kullanıma sahiptir. Toplam Kalite Yönetimi (TKY) geleneksel yönetim uygulamalarım yeniden yapılandırarak kaliteyi geliştirme, maliyeti düşürme ve müşteri tatminini hedefleyen bir yönetim yaklaşımıdır. TKY' nin birincil amacı müşteri tatminidir ve müşteri tatmini, müşterinin beklentileri ve gereksinimlerini karşılamakla sağlanır. Stratejik Planlama için müşteri memnuniyeti araştırmaları ile müşteri beklentileri ve gereksinimleri belirlenmelidir. Pazarda lider olabilmek için firmanın bir adım önünde olup, müşterinin gelecekteki beklentileri ve ihtiyaçlarım belirlemesi gereklidir. Yeni ürün tasarımı veya mevcut ürünün geliştirilmesinde, müşteri beklenti ve ihtiyaçlarının öncelikli olarak değerlendirmede ve tasarım prosesine dahil etmede başardı sonuçlar getiren bir teknik olarak QFD dikkat çekmektedir. QFD' de mühendislik özelliklerinin rakiplere göre değerlendirilmesi spesifikasyon değerlere göre gerçekleştirilir ve üretimlerin spesifikasyon sınırlan içerisinde olması beklenir. Tezin ilk bölümlerinde kalitenin dünü ve bugünü anlatılmıştır. Bugün gelinen noktada asıl hedef müşteri memnuniyeti sağlamaktır. Bu memnuniyeti sağlamak için firmalar rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmek için çeşitli teknik ve araçlar geliştirmek durumunda, geliştirilen teknikleri dikkate almak durumundadır. Süreçlerde kalitesiz üretimi engellemek için gerekli görülen yerlerde süreç kalite karakteristiklerinin istatistiksel olarak kontrol edilmesi gerekir.Tezde müşteri beklentileri ile ilişki kurulan mühendislik özellikleri aynı zamanda süreçte örnek alman ve ölçüm yapılan kalite karakteristikleridir.Kalite Fonksiyon Açınımı bize müşteri beklentileri doğrultusunda hangi kalite karakteristiğinin daha çok önem arz ettiğinicheck the quality of the product or the service produced but it's to find the reasons causing the lack of quality during the production processes. In other words rather than making the control at the end of the production, by examining each step of the production it tries to prevent the quality problems before happening. In statistical process control each step should be examined carefully and potential problems should be spotted and they should be solved. Control chart is the most important technique to see potential problems of process in statistical process control. It can be used when the process shows a Normal Distribution. Because of this along with graphic control concept the information on Normal Distribution is given. In the fourth section of my work a pilot application has been done for the quality characteristics determined by the management team of Efes Pilsen. In this section the process is examined with X and R control charts. Process Capability Analysis in other words sufficiency of the process has been tested. The sizes of the samples has been analyzed. In the fifth section of the thesis Quality Function Deployment is introduced. For the strategic planning, customer satisfaction must be measured via surveys which are designed for determining customer expectations. Further more to be the leader in market place, a corporation should go beyond this and forsee the future expectations öf its customers. ''Quality Function Deployment ( QFD)“ is outstanding way of including customer expectations to design improvement procedure. The power of QFD is in its founding philosophy: The voice of the customer will drive everything an organization does through out the process of developing and delivering products and services. If an organisation provides â cost-adding function should be scrapped. If there is a low tech. low cost way of satisfying a customer, it should be used. The tool for guiding an organization in this process is commonly called the Quality Function Deployment house of quality, a matrix that relates a list of things that the customer wants to the design hows ( services that satisfy customer wants). The right side of the house xincontains the list of customer wants and the voice of customer, along with the customer importance ranking. The top floor of the house lists the design hows and the voice of the engineer. Between these two rooms ( customer expectations and engineer quality characteristics ) there is another room which shows the strength of relationships between the customer wants and proposed design hows. Rather than numbers, symbols, are used to show these relationships: Strong, moderate, or weak. An empty cell indicates no relationship. The roof is also a group of cells. There is one cell for each pair of design hows. Symbols are used to show correlations between design hows; strong positive, positive, negative and strong negative. In Quality Function Deployment, it is accepted there are standards established to produce goods and these goods engineering characteristics are benchmarked to its rivals with these standards. ”Statistics“ is one of the major scientific way used in quality control. Statistical Process Control is used widely some of these are to inspect whether the process is under control or not, to determine if it exists special causes effect to reduce the deviation in the process, to determine that the specifications reflect the reality. Total Quality Management is an approach to management which seeks to improve quality, reduce costs and increase customer satisfactions by restructuring traditional management practices. Customer satisfaction is critical in all TQM approaches and customer satisfaction can be achieved by meeting customer requirements and needs. For strategic planning, customer satisfaction must be measured via surveys which are designed for this purpose. Furthermore to be the leader in market place, a corporation should go beyond this and fbrsee the future expectations of its customers. ”Quality Function Deployment(QFD)“ is an outstanding way of including customer expectations to the design / improvement procedure. In QFD, it is accepted that there are standards established to produce goods and these goods engineering characteristics are benchmarked to its rivals with these standards. Benchmarking is a technique brought to the lime light in the last three years primarily by the xivMalcolm Baldrige National Quality Award ( MBNQA). And its primary objective is process quality improvement. Many progresive companies are now using bencmarking techniques to asses their posture against competitors and leam from others for continuous improvements in business operations and processes. Quality Function Deployment is one of the many design management tools that originates Japan. It is essentially a method by which a great deal of information about a particular project or design can be assimilated on one page and one chart to enable the designer to make important comparisons and have a greater understanding of the total system. The quality function deployment chart will bring together what the customer expectation and needs, how this.could be achieved, where there are strong relationships or conflicts between elements, a comparison of how selected competitive products achieve the goals and what the degree of technical difficulty is likely to be in achieving them. The Japanese use these kind of charts throughout their development exercises. Their culture seems to promote the use of small symbols to represent attributes and desire to able to display the whole picture of a particular pattern on to one piece of paper. ”In the sixth section of this thesis a quality function deployment application was realized. The application only involves Efes Pilsen Beer. After the customer expectations are defined, the rank of customer importance is given. At the end of interviews with the engineers, engineering characteristics that respond customer expectations are determined. The relationship between customer expectations and engineering characteristics are defined as weak, moderate and strong. The correlation of engineering characteristics among each other is determined. The comparison of Efes Pilsens customer against the other rival companies customers such as Tuborg/ Tuborg Gold and Marmara, is done. Another comparison is analysed by the engineers. Each component of engineering characteristics and each standard are compared to the ones of the rivals. xvThe demanded weight that is calculated here, was my priority in Goal Programming applied in the seventh section. In the seventh section“ Goal Programming”is described. Goal programming applies the linear programming model to situations which contain multiple goals or objectives. A problem with linear programming is that the objective function is measured in only one dimension, profit for example. It is impossible in linear programming to have multiple goals in the objective function ( profit, productivity, cost etc.. ) unless they can all be measured in the same units. Organizations generally have several goals usually not be measurable in the same units. These goals may even be conflicting. XVI