Hipertansif hastalarda evlilikte uyum ve aile içi şiddet araştırması
Marriage adjustment and domestic violence research in hypertensive patients
- Tez No: 665235
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hipertansif Hastalarda Evlilikte Uyum ve Aile İçi Şiddet Araştırması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Aile Hekimliği Anabilim Dalı, Uzmanlık Tezi, Van, 2021. Çalışma grubumuzu Van Yüzüncü Yıl Üniversite'si Tıp Fakülte' si Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 35-70 yaş arası 141 erkek 159 bayan olmak üzere 300 hasta üzerinde yapıldı. Araştırma; kesitsel tanımlayıcı tipte bir anket çalışmasıdır. Araştırmaya katılan hastaların sosyo-demografik özelliklerine ve evlilik yaşamlarına ait bilgileri elde etmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu, algıladıkları evlilik uyumunu ölçmek amacıyla“Evlilikte Uyum Ölçeği”, aile içi şiddete maruz kalma durumlarını incelemek amacıyla Aile İçi Şiddet Maruziyeti ile İlgili Form kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Tek Yönlü Varyans Analizi ve Ki-kare testleri kullanılmıştır. Çalışmamızın amacı; hipertansif hastaların evlilik uyumlarının hipertansif olmayanlara nispeten daha düşük olup olmadığını ve aile içi şiddete hipertansif olmayanlara göre daha çok maruz kalıp, kalmadıklarını belirlemek, hipertansiyonun yalnızca biyolojik bir hastalık olmadığını aynı zamanda maruz kalınan stres etmenlerine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olduğunu göstermektir. Bu şekilde hipertansiyon tedavisinde farmakolojik tedavinin tek başına yeterli olmayacağını devamlı maruz kalınan stres etmenleri düzeltilmeden tansiyon regülasyonun sağlanamayacağını göstermektir. Katılımcıların yaş ortalaması 51,4 olarak belirlendi. Katılımcıların %40,7'si (n=122) diyet yaptıklarını %59,3'si (n=178) yapmadıklarını ifade ettiler. Katılımcıların %28,7'si (n=86) düzenli egzersiz yaptığını, düzenli egzersiz yapmadığını ifade edenler %71,3 (n=214) idi. Sigara içenler %46,7(n=140), içmeyenler %53,3(n=160), alkol kullananlar %11,7 (n=35), kullanmayanlar %88,3(n=265), olarak bulundu. Hasta grubundaki katılımcılardan hipertansiyon dışında hastalığı olmayanlar %34,7(n=52), hipertansiyon dışında kronik hastalığı olanlar %65,3 (n=148) olduğu katılımcıların ifadelerinden tespit edildi. Katılımcıların %9,3'ü (n=28) kırsal kesim, geri kalan %90,7'si (n=272) il ve ilçe merkezlerinde oturduklarını ifade ettiler. Katılımcıların kişi %15,3'ü (n=46) okuryazar, %84,7'si kişi farklı farklı öğrenim durumuna sahip olmakla beraber okuryazar idi. Katılımcıların %25,3'sı (n=76) kamu görevlisi, %26'si (n=78) özel sektör, %40,3'si (n=121) ev hanımı, %8,3'si (n=25) ise işsiz idi. Çalışmaya katılanların %59,7'si (n=179) geliri giderinden az, %25'si (n=75) geliri giderine eşit, %15,3'sı (n=46) ise geliri giderinden çoktu. Çalışmaya katılanların 45(%15)'inin eşi okuryazar değil geri kalanın eşleri farklı öğrenim durumlarına sahip olmakla birlikte okuryazar idi. Katılımcıların evlenme yaşları ortalaması 23,14±5,21 olduğu, evlilik süresi ortalaması 27,86±12,72, sahip oldukları çocuk sayıları ortalaması 4,62±2,56, hipertansif oldukları sene ortalaması 8,18±5,48 olduğu görüldü. Yaptığımız araştırmaya göre hasta ve kontrol grubu arasında diyet yapma, sigara içme alışkanlıklar arasında anlamlı fark bulunmasına (p0,05).
Özet (Çeviri)
Marriage Adjustment and Domestic Violence Research in Hypertensive Patients, University of Van Yuzuncu Yıl, Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, Specialization Thesis, Van, 2021. Our study group was conducted on 300 patients, 141 males and 159 females between the ages of 35-70 who applied to the Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, Family Medicine outpatient clinic. Research; It is a cross-sectional descriptive questionnaire study. The Personal Information Form was used to obtain information about the socio-demographic characteristics and marital life of the patients participating in the study, the“Marital Adjustment Scale”to measure their perceived marital adjustment, and the Form about Exposure to Domestic Violence to examine their exposure to domestic violence. One-Way Analysis of Variance and Chi-square tests were used in the statistical analysis of the data. The purpose of our study; To determine whether hypertensive patients have lower marital adjustment compared to non-hypertensive ones and whether they are exposed to domestic violence more than non-hypertensive patients, to show that hypertension is not only a biological disease but also a disease that occurs due to stress factors. In this way, it is to show that pharmacological treatment alone will not be sufficient in the treatment of hypertension, and blood pressure regulation cannot be achieved without correcting the stress factors that are constantly exposed to it. The average age of the participants was determined as 51.4. 40.7% (n = 122) of the participants stated that they did diet and 59.3% (n = 178) did not. 28.7% of the participants (n = 86) stated that they exercise regularly, and 71.3% (n = 214) of them stated that they did not exercise regularly. Smokers were 46.7% (n = 140), non-smokers 53.3% (n = 160), alcohol users 11.7% (n = 35), non-smokers 88.3% (n = 265). It was determined from the statements of the participants that 34.7% (n = 52) of the participants in the patient group had no disease other than hypertension, and 65.3% (n = 148) had chronic diseases other than hypertension. Spouses of 45 (15%) of the participants were not literate, but the spouses of the rest were literate although they had different educational backgrounds. The average age of marriage of the participants was 23.14 ± 5.21, the mean duration of marriage was 27.86 ± 12.72, the average number of children they had was 4.62 ± 2.56, and the average year they were hypertensive was 8.18 ± 5.48. According to the research we conducted, although there was a significant difference between dieting and smoking habits between the patient and control groups (p 0.05).