Van'da çok tehlikeli işlerde çalışan işçiler ile az tehlikeli işlerde çalışan işçilerin, temel yaşam desteği ve ilk yardım bilgi eğitim düzeylerinin incelenmesi,
Evaluation of basic life support and first aid knowledge and education levels of workers working in very dangerous jobs and workers in less dangerous jobs in the province of Van,
  1. Tez No: 665234
  2. Yazar: ADEM YAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Van ili sınırları içerisinde zorunlu iş güvenliği hizmeti alan işyerlerinde çalışanların ilk yardım ve temel yaşam desteği bilgi düzeylerinin belirlenmesi, bilgi düzeyinin farklı tehlike sınıfında çalışanlar arasında karşılaştırılması ve etki eden diğer değişkenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma Van İli sınırları içerisinde zorunlu iş güvenliği hizmeti alan çok tehlikeli ve az tehlikeli iş yerlerinde Ocak 2020 – Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya çok tehlikeli işyerinde çalışan 248 kişi ve az tehlikeli işyerinde çalışan 255 kişi dahil edilmiştir. Çok tehlikeli iş yerinde çalışan katılımcılarda yaş ortalaması, erkek sıklığı, meslekte geçirdiği süre ve evlilik sıklığı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazla, öğrenim düzeyi daha düşüktü (p =0,001). Katılımcıların ortalama doğru cevap sayısı 20 soruda 11,73±2,78 idi. Diğer kişilerle karşılaştırıldığında, üniversite mezunu olanlar, az tehlikeli işte çalışanlar ve daha önce ilk yardım kursuna katılanların doğru cevap sayısı anlamlı düzeyde daha fazla, ilkokul mezunu olanların ise anlamlı düzeyde daha azdı (p=0,001). Çok tehlikeli işyerinde çalışıp eğitim alanlar ile karşılaştırıldığında, az tehlikeli işyerinde çalışıp eğitim alanların doğru cevap verdikleri soru sayısı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı (p=0,001) Sonuç: Diğer katılımcılar ile karşılaştırıldığında, öğrenim düzeyi daha yüksek olan, daha önce ilk yardım kursuna katılmış olan ve az tehlikeli işyerinde çalışanların temel yaşam desteği ve ilk yardım bilgi düzeyi daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the first aid and basic life support knowledge levels of the employees in the workplaces receiving compulsory occupational safety services in the province of Van, to compare their knowledge level among those working in different hazard classes and to examine the other influencing variables. Method: This descriptive study was conducted between January 2020 - October 2020 in very dangerous and less dangerous workplaces receiving mandatory occupational safety services within the borders of Van Province. Results: 248 employees working in very dangerous workplaces and 255 employees working in less dangerous workplaces were included in the study. Participants working in a very dangerous workplace had a statistically significant higher level of age, male frequency, time spent in the profession and frequency of marriage, and lower education level (p =0.001). The mean number of correct answers of the participants was 11.73 ± 2.78 in 20 questions. Compared to other employees, the number of correct answers was significantly higher for those who had a university degree, those who worked in a less dangerous job, and those who had previously attended a first aid course, and significantly lower those who had a primary school degree (p =0.001). The number of correct answers was statistically significantly higher for those who worked in a less dangerous workplace and received training compared to those who worked in a very dangerous workplace and received training. Conclusion: Compared to the other participants, the basic life support and first aid knowledge level was higher for those who had higher education level, had previously attended first aid course, and worked in the less dangerous workplace.