Akut foam roller ve masaj tabancası uygulamasının rectus femoris kas sertliğine etkisi
Investigation the effect of myofascial release methods with massage gun and foam roller on rectus femoris muscle tissue stiffness
  1. Tez No: 665236
  2. Yazar: MARYAM YEKTAEI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIRANDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Akut foam roller ve masaj tabancası uygulamasının rectus femoris kas sertliğine etkisini belirlemek için yapılan çalışmaya 27 denek dahil edilmiştir. Bu denekler ilk hafta sayı eşitliği göz önünde tutularak foam roller, masaj tabancası ve kontrol grubu şeklinde ayrılmıştır. Bir sonraki hafta denek ilk hafta katıldığı gruptan başka bir gruba katılmış. Üçüncü hafta ise birinci ve ikinci hafta katıldığı gruptan başka bir gruba katılmıştır. Katılımcıların Kas Doku Sertliği (Elastografi), Pennasyon Açısı (PA), Apenevroz Açısı (AA), Kas Kesit Alanı (CSA), Kas Kalınlığı (MT) ve Fasikül Uzunluğu (FL) değerleri ölçülmüştür. Verilerin homojen dağıldığı görülerek ANOVA testi uygulanmış, anlamlı farklılık gösteren grupların hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için çoklu karşılaştırmalar Tukey HSD testi uygulanmıştır. Bulgular 0,05 düzeyinde anlamlı kabul edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; ilk ölçümlerde rast gele gruplara dağılanların AA 2 ölçümlerinde masaj tabancası grubuna dahil olanların lehine olacak şekilde foam roller grubunda dahil olanlara göre daha fazla AA 2 değerine sahip olduğu, ikinci ölçümlerde AA 1 ve AA 2 ölçümlerinde kontrol grubuna dahil olanların lehine olacak şekilde masaj tabancası grubuna dahil olanlardan daha fazla AA 1 ve AA 2 değerine sahip olduğu, üçüncü ölçümlerde Elastografi 2 ölçümlerinde foam roller grubuna dahil olanların lehine olacak şekilde kontrol grubundan daha fazla Elastografi 2 değerine sahip olduğu, PA 2 ölçümlerinde kontrol grubuna dahil olanların lehine olacak şekilde foam roller grubuna dahil olanların PA 2 değerlerinden daha fazla olduğu hesaplanmıştır. Katılımcılardan farklı haftalarda foam roller, masaj tabancası ve kontrol grubunda yer alan 27 deneğin Elastografi, PA, AA, CSA, MT ve FL ilk ve ikinci ölçüm sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Twenty-seven subjects were included in the study to determine the effects of acute foam roller and massage gun application on rectus femoris muscle stiffness. These subjects were divided into foam roller, massage gun and control group considering the equality of number in the first week. The following week, the subject joined another group than the one they joined in the first week. On the third week, they joined another group from the group they joined in the first and second weeks. Muscle Tissue Stiffness (Elastography), Pennation Angle (PA), Apenurosis Angle ( AA), Muscle Cross-Sectional Area (CSA), Muscle Thickness (MT) and Fascicle Length (FL) values of the participants were measured. It was seen that the data was distributed homogeneously and ANOVA test was applied, multiple comparisons Tukey HSD test was applied to determine which groups differed significantly. Findings were considered significant at the 0.05 level. As a result of the analysis made; In the first measurements, those who were randomly distributed to the groups in AA 2 measurements had more AA 2 values than those included in the foam roller group in favor of those included in the massage gun group, in the second measurements AA 1 and AA 2 were included in the massage gun group in favor of those included in the control group. Those who were included in the foam roller group in favor of those included in the control group in the PA 2 measurements, had higher AA 1 and AA 2 values than the ones, had more Elastography 2 values than the control group in favor of those included in the foam roller group in the third measurements. It had been calculated to be higher than the PA 2 values. It was observed that there was no statistically significant difference between the first and second measurement results of 27 subjects in the foam roller, massage gun and control group on different weeks.