Laparoskopik kistektomi yapılan izole endometrioma olgularında VAS skoru kullanılarak ağrı şiddetinin preoperatif ve postoperatif dönemde karşılaştırılması
Isolated endometrioma with laparoscopic cistectomypain intensity using VAS score in casescomparison in the preoperative and the postoperative period
- Tez No: 665243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı laparoskopik cerrahi sırasında izole endometrioma saptanan hastaların preoperatif ve postoperatif dönemde endometriozis ile ilişkili dismenore, pelvik ağrı, disparoni ve abdominal distansiyonun şiddetini VAS (görsel analog ölçek) yöntemi ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 2017 ve 2020 yılları arasında pelvik ağrı şikayetiyle başvuran ve endometrioma tanısı ile laparoskopik cerrahi uygulanan 197 hastanın arasından izole endometrioma tespit edilen 36 vakanın preoperatif ve postoperatif VAS skorları karşılaştırıldı. Derin infiltratif endometriozis, peritoneal endometriozis ve buna bağlı ciddi intraoperatif adezyonları bulunan, daha önce endometriozis cerrahisi geçirenler, operasyondan önce endometriozis veya endometrioma nedeniyle hormonal tedavi alan hastalar çalışma dışında tutuldu. Bulgular: Hastaların siklik-nonsiklik pelvik ağrı, dismenore, disparoni ve abdominal distansiyon VAS skorlarında preoperatif döneme kıyasla postoperatif dönemde anlamlı düzeyde azalma olduğu izlendi (p< 0.05). Sonuç: Bu araştırmada izole endometrioması olan hastalarda laparoskopik cerrahi sonrası siklik-nonsiklik pelvik ağrı, dismenore, disparoni ve abdominal distansiyon semptomlarının cerrahi öncesine göre belirgin azaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the severity of dysmenorrhea, pelvic pain, dyspareunia and abdominal distension associated with endometriosis in the preoperative and postoperative periods of patients with isolated endometrioma during laparoscopic surgery with VAS (visual analog scale) method. Material and method: The preoperative and postoperative VAS scores of 36 cases with isolated endometrioma among 197 patients who presented with pelvic pain complaints between 2017 and 2020 and underwent laparoscopic surgery with a diagnosis of endometrioma were compared. Patients with deep infiltrative endometriosis, peritoneal endometriosis and associated severe intraoperative adhesions, previous endometriosis surgery, and patients who received hormonal treatment due to endometriosis before the operation were excluded from the study.