Bakım onarım işlerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları: Diyaliz cihazı
Occupational health and safety applications in maintenance and repair works: dialysis device
  1. Tez No: 665257
  2. Yazar: ZEHRA ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN HAMDİ KUZUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Makine Mühendisliği, Nefroloji, Accidents, Mechanical Engineering, Nephrology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İş sağlığı ve güvenliğinin etkin bir şekilde uygulanabilmesi için öncelikle güvenlik kültürünün oluşturulması gereklidir. Güvenlik kültürü, çalışanların çalıştıkları sektördeki risklerin farkında olmalarını, tehlikelerden korunma yollarını ve güvenli çalışma ortamının oluşturulması için alınacak önlemlerin neler olacağını anlamalarına olanak sağlamaktadır. Bunun için İSG yönetim sistemi oluşturulmalıdır. Uluslararası bir standart olan ISO 45001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemi standardı işletmenin planla, uygula, kontrol et, önlem al döngüsünün sistematik olarak uygulanmasıdır. Bu döngü sayesinde İSG politikası gelişir, uygulanır, iyileştirilir ve sürdürülebilir. Teknik servis hizmeti sağlayan işletmeler ve sağlık kuruluşları bu sektörde çalışanların sağlık ve güvenliğine, uygun çalışma ortamı oluşturulmasına, her türlü KKD ve iş ekipmanlarını sağlamaya çalışmalıdır. İşletme içinde güvenlik kültürü ve İSG yönetim sistemi oluşturulmalı, tüm çalışanlar tarafından benimsenmeli ayrıca iş güvenliği faaliyetlerine katkıda bulunmaları güvenli çalışma ortamının sağlanabilmesi için önemlidir. Hazırlanan tez çalışmasında diyaliz cihazlarına bakım onarım ve kalibrasyon gibi teknik servis hizmeti gerçekleştiren çalışanların karşılaştıkları sağlık, güvenlik riskleri belirlenmiş ve önleyici çözüm yollarıyla ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to implement occupational health and safety effectively, it is necessary to establish a safety culture first. The safety culture allows employees to be aware of the risks in the sector they work in, to understand the ways to protect them from dangers and what the measures to be taken to create a safe working environment. For this, an OHS management system should be established. ISO 45001 occupational health and safety management system standard, which is an international standard, is the systematic implementation of the plan, apply, control, take action cycle of the enterprise. Thanks to this cycle, the OHS policy is developed, implemented, improved and sustainable. Enterprises and health institutions providing Technical service should try to ensure the health and safety of employees in this sector, the creation of a suitable working environment, and all kinds of PPE and work equipment. A safety culture and ISG management system should be established within the enterprise, it should be adopted by all employees, and it is important that they contribute to occupational safety activities in order to provide a safe working environment. In the thesis prepared, the health and safety risks faced by employees who provide technical service such as maintenance, repair and calibration for dialysis devices were determined and suggestions were made for preventive solutions.