Investigation and design of impulse radiating antennas driven with Marx generator
Marx üreteci ile sürülen darbe ışıyan anten incelenmesi ve tasarımı
- Tez No: 665303
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SALİH ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Darbeli güç teknolojileri uzun yıllardır yoğun çalışmalara konu olmuştur. Bu teknolojiler, savunma sanayii, biyoloji araştırmaları ve gıda işleme gibi çeşitli alanlarda çok sayıda kullanılmaktadır. Bu çalışmada, bir darbe üreteci ile bir antenin sürülmesiyle kV/m seviyelerinde darbe elektrik alanı dağılımları elde edilmeye çalışılmıştır. Darbe sinyallerinin üretilebilmesi için bir Marx üreteci tercih edilmiş ve kullanılmıştır. Marx üretecinin çıkış sinyal yükselme hızı bir anteni sürmek için yavaş kaldığından, sinyal bir darbe şekillendirme hattından geçirilerek ve hızladırılarak anten sürmeye uygun hale getirilmiştir. Darbe şekillendirme hattı çıkışındaki sinyal bir balun yardımıyla darbe ışıyan antene aktarılmıştır. Böylece, tüm sistemin bir araya getirilmesiyle, yüksek kalitede elektromanyetik darbe sinyalleri elde edilebilmektedir. Bu tez kapsamında, bir Marx üreteci, bir darbe şekillendirme hattı, bir Klopfenstein eğimli balun ve bir darbe ışıyan anten tasarımı, benzetim, üretim ve deneysel testler kapsamında gerçeklenmiştir. Genel sistemi oluşturmak, birçok önemli zorluğun üstesinden gelmenin yanı sıra, sistemin tasarımına kısıtlamalar getiren yüksek gerilimler ve elektriksel atlamalar gibi potensiyel risklerin izlenmesini gerektirmiştir.
Özet (Çeviri)
Pulsed power technologies have been a subject of intense studies for many years. These technologies are used in a plethora of applications in diverse areas, such as defense industry, biology, and food processing. In this study, pulsed electric field distributions at kV/m levels are aimed to be obtained by driving an antenna with an impulse generator. A Marx generator is preferred and built to generate impulses. Output signal from the Marx generator, whose rise time is slow to feed antenna, is passed through a pulse forming line (PFL) to obtain a suitable signal for antenna feeding. A pulse shaped by the PFL is transferred to an impulse radiating antenna with the help of a balun. Thus, when the whole system is combined, high-quality electromagnetic pulses can be obtained. Within the scope of this thesis, a Marx generator, a PFL, a Klopfenstein tapered balun, and an impulse radiating antenna are designed, simulated, fabricated, and tested experimentally. Building the overall system required overcoming several important challenges, as well as monitoring potential risks, such as high voltages and electrical breakdowns, which bring limitations on the design of the system.