Türk savunma sanayiinin teknolojik sistemi ve savunma sanayii politikası
Technological system of the turkish defense industry and defense industry policy
- Tez No: 665323
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİP ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Türk Savunma Sanayiinin Teknolojik Sisteminin ve Savunma Sanayi Politikası Türkiye Savunma Sanayiinin Teknolojik Sisteminin ve Savunma Sanayi Politikasının incelendiği bu çalışmamız Giriş ve beş Bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde, Savunma Sanayiinin özellikleri, İkinci bölümde Savunma Sanayiinin özellikleri irdelenmiştir. Üçüncü Bölümde Türkiye Savunma Sanayiinin Teknolojik Sistemi,“ Teknolojik Sistem”yaklaşımı bağlamında; ‐ Türkiye Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Sistemi ‐ Türkiye Savunma Sanayiinin Üretim Yapısı ve Kurumları ‐ Türk Silahlı Kuvvetleri Tedarik Sistemi ‐ Türkiye Savunma Sanayiinin Hukuki Çerçevesi ‐ Türkiye Savunma Sanayiinin Uluslararası İlişkileri İle ortaya konulmuştur. Dördüncü bölümde Türk Savunma Sanayi politikası ile ilgili konular incelenmiş ve son ve beşinci bölüm olan Sonuç bölümünde, araştırmanın sonuçları ve bu bağlamda Türkiye Savunma Sanayii için öneriler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological System of the Turkish Defense Industry and Defense Industry Policy This study which is based on the investigation of technological sytem of Turkish Defence Industry and Defence Industry Policy is composed of an introduction section and fife parts. In the first part of the study, Defence İndustry and Defense Industry features are examined and discussed. In the second part of the study, The importance of the Defense Industry has been scrutinized. In the third part,The followings are revealed with the context of the“Technological System”approach in he technological system of Turkish Defence Industry ; - Research and Development System of Turkish Defence Industry - Production structure and institutions of Turkish Defence Industry - Supply system of Turkish Army Forces - Legal framework of Turkish Defence Industry - International relations of Turkish Defence Industry In the fourth part, Issues related to Turkish Defense Industry policy have been examined and last part, the research with results and the proposals fort he development of Turkish Defence Industry are put into forwarded.