Metabolik sendromlu hastalarda SCUBE-1 düzeylerinin incelenmesi
Investigation of SCUBE-1 levels in metabolic syndrome patients
  1. Tez No: 665326
  2. Yazar: ORHAN YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Dahiliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Metabolik Sendrom sistemik ve karmaşık bir hastalıktır. Tüm Dünyada en sık görülen hastalıklardan biridir. Mortalitesi ve morbiditesi yüksek olduğu için tanı konup tedavi edilmesi halk sağlığı için çok önemlidir. SCUBE-1 bir hücre yüzey proteinidir, endotelyal hücreler ve trombositlerden salınır. SCUBE-1'in bazı akut ve kronik hastalıklarla ilişkisi araştırılmıştır ancak SCUBE-1 ile metabolik sendrom ilişkisini araştıran bir çalışma henüz yoktur. Çalışmamızda metabolik sendrom hastaları ile kontrol grubunun serum SCUBE-1 düzeylerinin karşılaştırılması ve aralarında bir ilişki var ise bunun ortaya çıkarılması amaçlandı. National Cholesterol Education Program's Adult Treatment Program -3 metabolik sendrom kriterlerine göre 58 metabolik sendrom hastası ve 31 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 89 kişi çalışmaya dahil edildi. Katılımcılar dışlama kriterlerine (18 yaşından küçük olmak, gebe olmak, serebrovasküler veya kardiyovasküler hastalığı olmak, otoimmun hastalığı olmak, malignite tanısı olmak, aktif enfeksiyonu olmak) uygun olarak seçildi. Hasta grubunun yaş ortalaması 36.21 yıl, kontrol grubunun ise 34.26 yıldır. Katılımcılarda 43 erkek, 46 kadın mevcuttur. Hasta ve kontrol grubundaki cinsiyet ve yaş dağılımları birbirine benzerdir. Hastaların serum biyokimya ve hemogram örnekleri alındı. Arteryel tansiyon, bel ve kalça çevreleri, boy ve kiloları ölçülerek kayıt edildi. Çalışmamızın istatistiksel hesaplamaları için IBM SPSS (Statistical Package of Social Science, version 25.0, Chicago, IL, USA) paket programı kullanıldı. Çalışmamızda Metabolik Sendromlu hastalarla sağlıklı kontrol grubunun serum SCUBE-1 düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır ancak çalışmamıza katılan kişi sayısının kısıtlı olması ve yapılan bazı çalışmalarda serum SCUBE-1 düzeylerinin akut ve kronik hastalıklarda yükselebilmesi nedeniyle daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Metabolic Syndrome is a systemic and complex disease. It is one of the most common diseases in the world. Because of high mortality and morbidity, diagnosis and treatment of metabolic syndrome are very important for public health. SCUBE-1 is a cell surface protein which is released from endothelial cells and platelets. The relationship of SCUBE-1 with acute and chronic diseases has been investigated, but there is no study investigating the relationship between SCUBE-1 and metabolic syndrome. In our study, it was aimed to compare the serum SCUBE-1 levels of patients with metabolic syndrome and the control group, and to reveal a possible relationship between them. A total of 89 participants; 58 patients with metabolic syndrome fulfilling the National Cholesterol Education Program's Adult Treatment Program-3 metabolic syndrome criteria, and 31 healthy volunteers were included in the study. Participants were selected in accordance with exclusion criteria (