Periasetabuler ganz osteotomisi uygulanan hastalarda radyolojik ve fonksiyonel sonuçlar
Radiological and functional results in patients with periacetabular ganz osteotomy
- Tez No: 665327
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Gelişimsel kalça displazisi (GKD) kısa ve uzun vadede bir çok sonuca yol açabilecek bir patolojidir. Eğer yenidoğan tarama programında tanısı konmazsa genelde subluksasyonun derecesine göre adolesan, genç erişkin veya daha ileri yaşlarda semptom verir ve tanısı geç koyulur. Genç erişkin ve adölesan çağda asetabular displazi tanısı koyulan hastalarda bir çok tedavi methodu tanımlanmıştır. Bu methodlar genellikle kalça eklemini koruyarak asetabulumu yeniden şekillendiren ve yönlendiren pelvik osteotomilerden oluşur. Ganz osteotomisi de bu methodlardan birisidir. Çalışmamızda kliniğimizde Ganz Osteotomisi uygulanan asetabular displazili adölesan ve erişkin hastaların radyolojik ve klinik sonuçlarını retrospektif olarak araştırdık. Materyal ve Method Çalışmamıza Ocak 2009 ve Kasım 2019 tarihleri arasında asetabular displazi nedeniyle Ganz osteotomisi uygulanmış 15-58 yaş arası 15 hastanın (1 erkek, 14 kadın) 18 kalçası alınmıştır. Hastalar yaş, preoperatif ve postoperatif Harris Kalça skorları açısından karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların preoperatif ve postoperatif grafilerinde Tonnis açısı, ACEA, Torakanter minör-Gözyaşı figürü mesafesi ölçümleri yapıldı. Sonuçlar Ameliyat öncesi ve sonrası değerlerin karşılaştırılması için değişkenlerin parametrik olup olmamasına göre Wilcoxon ve Paired Student's t testi uygulandı. Bu testlerin sonucunda Tonnis açısı, ACEA, torakanter minör – gözyaşı figürü mesafesi ölçümlerinde ve Harris kalça skorunun değişiminde anlamlı değişiklik olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
İntroduction Developmental dysplasia of the hip (DDH) is a pathology that can lead to many consequences in the short and long term. If it is not diagnosed in the neonatal screening program, it usually gives symptoms in adolescents, young adults or older ages depending on the degree of subluxation and the diagnosis is made late. Many treatment methods have been described in patients diagnosed with asetabular dysplasia in young adults and adolescents. These methods usually consist of pelvis osteotomies that reshape and orient the asetabulum while preserving the hip joint. Ganz osteotomy is one of these methods. In our study, we retrospectively investiged the radiological and clinical results of adolescent and adult patients with asetabular dysplasia who underwent Ganz Osteotomt in our clinic. Materials and Methods Eighteen hips of 15 patients (1 male, 14 female) between the ages of 15-58 who underwent Ganz osteotomy for acetabular dysplasia between January 2009 and November 2019 were included in our study. The patients were compared in terms of age, preoperative and postoperative Harris Hip scores. In addition, Tonnis angle, ACEA, Thoracentric minor-Figure of tear distance were measured in the preoperative and postoperative radiographs of the patients. Results Wilcoxon and Paired Student's t test was applied according to whether the variables were parametric or not in order to compare the pre- and postoperative values. As a result of these tests, it was observed that there were significant changes in the measurements of Tonnis angle, ACEA, thoracic minor - tear figure distance and the change of Harris hip score.