Samsun ilindeki aile hekimlerinin geleneksel ve tamamlayıcı tıp hakkındaki bilgi düzeyleri ve görüşleri
Knowledge levels and opinions of family physicians in Samsun province about traditional and complementary medicine
- Tez No: 665364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Son yıllarda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamalarına ilgi tüm dünyada ve ülkemizde artış göstermektedir. Bu çalışmada Samsun ilindeki aile hekimlerinin GETAT ile ilgili bilgi düzeylerini ve görüşlerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel türde dizayn edilen bu çalışmaya Ocak 2021- Mart 2021 tarihleri arasındaki 3 aylık süre içerisinde, Samsun İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı aile sağlığı merkezinde çalışan 213 hekim katılmıştır. Hekimlere literatürden faydalanılarak hazırlanan GETAT ile ilgili bilgi düzeyi ve görüşlerini içeren bir anket uygulanmıştır. İstatistiksel analizler Statistical Package for Social Science versiyon 17.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların çoğunluğunu erkek (%65,73) hekimler oluşturmaktadır. Yaş ortalaması 45,54±7,68'dir. 15 yıl ve üstü hekimlik yapanların oranı %72,77 iken 11-15 yıllık aile hekimi olanların oranı %63,85'tir. Hekimlerin en sık duyum ya da bilgisi olduğu uygulama hipnozdur (%89,67). Kendine yaptıranların en sık kupa tedavisi yaptırdığı görülmüştür (%8,92). Hekimler hastalarına en sık ozon tedavisi tavsiye etmektedir (%27,23). Hastalarına uyguladıkları ve sertifikasyona sahip oldukları en sık uygulama ise kupa tedavisidir ( Sırasıyla %2,35, %1,41). GETAT uygulamalarının faydalı olduğunu ve klasik tıp ile tamamlayıcı tıbbın bir bütünün parçaları olduğunu düşünenler çoğunluktadır. Hekimler GETAT ilgili bilgileri %77 oranında sosyal çevre ve medyadan öğrendiklerini belirtmiştir. GETAT yönetmeliği, literatürü, etik kurulu ve anabilim dalı vardır diyenlerin oranı ise %37,56'dır. Sonuç: Birinci basamak hekimlerinin GETAT hakkındaki bilgi düzey ve görüşünü inceleyen bu çalışmada hekimlerin bilgi düzeyinin yeterli olmadığı görülmektedir. Kanıta dayalı bilimsel çalışmaların artırılmasıyla GETAT bilinirliği ve doğru kullanımı da yaygınlaşacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: In recent years, interest in Traditional and Complementary Medicine (TCM) applications has increased all over the world and in our country. In this study, it was aimed to investigate the knowledge levels and opinions of family physicians in Samsun province about TCM. Materials And Methods: 213 physicians working in the family health center of Samsun Provincial Health Directorate participated in this descriptive, cross-sectional study in a 3-month period between January 2021 and March 2021. A questionnaire including the level of knowledge and opinions about TCM was applied to the physicians, using the literature. Statistical analyzes were carried out with the help of the Statistical Package for Social Science version 17.0 program. Results: Most of the participants are male (%65,73) physicians. The average age of the participants is 45,54 ± 7,68. While the rate of those who have worked as a doctor for 15 years or more is %72,77, the rate of those who have been family physicians for 11-15 years is %63,85. The practice in which physicians have the most sensation or knowledge is hypnosis (%89,67). It was observed that the most frequent cupping treatment among those who had it done by themselves (%8,92). Physicians most often recommend ozone therapy for their patients (%27,23). The most common application they apply to their patients and have certification is cupping therapy (%2,35, %1,41, respectively). The majority of those who think that TCM applications are beneficial and that classical medicine and complementary medicine are parts of a whole. Physicians stated that they learned about TCM from the social environment and media at a rate of %77. The rate of those who say that there is a TCM regulation, literature, ethics committee and department is %37,56. Conclusion: In this study, which examines the knowledge level and opinion of primary care physicians about GETAT, it is seen that the level of knowledge of physicians is not sufficient. With the increase of evidence-based scientific studies, the awareness and correct use of TCM will become widespread.