Yenidoğan sepsisinde risk faktörlerinindeğerlendirilmesi
Investigation of risk factors in neonatal sepsis
  1. Tez No: 665363
  2. Yazar: KAHRAMAN YAKUT
  3. Danışmanlar: DR. MÜFERET ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç Çalışmamızın amacı ülkemiz koşullarında önlenebilir maternal, fetal ve çevresel risk faktörlerinin iyi tanımlamak ve bunların önüne geçerek yenidoğan döneminde ölümleri azaltmaktadır. Hastalar ve Yöntem Çalışmamız 15/10/07-15/04/09 tarihleri arasında hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan (YD) prematüre ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde sepsis tanısı alan yenidoğanlar üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Klinik ve laboratuar olarak sepsis tanısı konulan Yenidoğanlar ile kontrol grubundaki yenidoğanların anamnezi fizik muayene ve laboratuar bulguları ve sepsis risk faktörlerini belirlemek üzere bir form hazırlandı. Risk faktörleri anneye ait nedenler, bebeğe ait nedenler ve çevresel nedenler olarak gruplandırıldı. Bu forma hasta dosyaları taranarak risk faktörleri ayrı ayrı kaydedildi. Ayrıca bu hastaların aileleri ile yüzyüze görüşülerek detaylı bilgi alındı. Bulgular Çalışmaya 199'u sepsisli, 85'i sağlıklı toplam 284 yenidoğan alındı. Hastaların %55.3'ü erken başlangıçlı sepsis %44.7'si geç başlangıçlı sespis idi. Anneye ait risk faktörleri değerlendirildiğinde sepsis ve sağlıklı yenidoğan gruplarında annelerin eğitim düzeyleri annelerin yaş dağılımları annelerin meslekleri, ailelerin gelir düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05). Anneye ait faktörlerden gravida sayısı ortalama 2.19+/-1.53 parite sayısı 2.01+/- 1.25 Abort 0.20+/- 0.52 D/C sayısı 0.07+/- 0.29 idi. Sepsisli bebeklerin annelerinde gebelik öncesi kronik hastalık geçirme oranı %13.1 iken kontrol grubunda bu oran %16.5 olup istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi.
Özet (Çeviri)
Background Preventive medicine is in the foreground of neonatal sepsis management while the diagnosis is difficult, treatment is complicated and expensive, morbidity and mortality is high. To determine the risk factors is the most proper way of preventing neonatal sepsis. Aim To determine the preventible risk factors of neonatal sepsis in the conditions of our country in order to decrease neonatal death rate by impeding these risk factors. Patients and Methods The datas of neonates diagnosed with sepsis in between 15/10/07 and 15/04/09 at neonatology ward and neonatal intensive care unit of our hospital were retrospectively investigated for risk factors of neonatal sepsis. Risk factors were divided into three groups as maternal, neonatal and environmental facts. Detected risk factors, history, physical examination and laboratory tests are recorded in aform for each case. For detailed information we have interviewed with families. Results Two hundred eighty four newborn, 199 of which was diagnosed with sepsis and 85 of which is healthy, were included in our study. Of the cases with sepsis %55.3 were early onset sepsis and %44.7 werelate onset sepsis. Among maternal factors educational status, ages, jobs of mothers and financial status of family showed no statistically significant difference (p>0.05) between sepsis and control group. The mean number of times of mothers in sepsis group have been pregnant (gravidity) was 2.19+/- 1.53; the mean number of mothers in sepsis group have given birth (parity) was 2.01+/-1.25;the mean number of abortus was 0.20+/-0.52; the mean number of dilatation &currettage was 0.07+/-0.29.