Kısa hastalık algısı ölçeği'nin (Brief illness perception questionnaire) dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı 8-17 yaş çocuk ve ergenlerde Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
  1. Tez No: 665365
  2. Yazar: BURCU GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ DR CANER MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Amaç: Orijinal dili ingilizce olan Brief Illness Perception Questionnaire ölçeğini Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu tanılı 8-17 yaş çocuk ve ergenlerde Türkçe'ye uyarlamak üzere psikometrik özelliklerini belirlemek, geçerlilik ve güvenilirliğini test etmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza 8-17 yaş arasında DSM-5 tanı ölçütlerine göre DEHB tanısı konulan 106 çocuk dâhil edilmiştir. Sosyodemografik bilgiler veri formuyla çocuk ve ebeveynlerinden alınmıştır. Katılımcıların kendileri prolinguistik uyarlama sonrası düzenlenen Kısa Hastalık Algısı Ölçeği, Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği-Çocuk Formu(ÇİYKÖ) ve Çocuklarda Anksiyete ve Depresyon Ölçeği-Yenilenmiş-Çocuk Formu(ÇADÖ-Y) ebeveynleri ise çocukları hakkında Turgay DSM-IV kökenli Yıkıcı Davranış Bozuklukları Belirti Tarama Ölçeği ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği-Ebeveyn Formunu doldurmuşlardır. Ayrıca tüm katılımcılara araştırmacı tarafından Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi adlı yarı yapılandırılmış görüşmenin Şimdiki ve Geçmişe Yönelik Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu alt modülü uygulanmıştır. Bulgular: Yapılan faktör analizi sonucuna göre ölçek; Faktör 1; madde 1-2-5-6-8 ve Faktör 2; madde 3-4-7 olmak üzere iki alt faktörden oluşmaktadır. Ölçek cronbach-alpha değerleri ise total α = 0,508, birinci faktör(hastalığı anlama) α = 0,679, ikinci faktörün(hastalığı kontrol etme) α = 0,309 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Our research aims to determine the psychometric properties and validity/reability of the Brief Illness Perception Questionnaire to make it applicable for aged 8-17 with a diagnosis of ADHD Method: A total of 106 children between the ages of 8-17 who were diagnosed with ADHD according to DSM-5 diagnostic criteria were included in our study. Sociodemographic information was obtained from the child and their parents with a data form. Children and adolescents completed the Brief llness Perception Questionnaire prepared after the prolinguistic adaptation, Pediatric Quality of Life Scale-Child Form(Pediatric QoL) and the Revised Children's Anxiety and Depression Scale-Child Form(RCADS), and parents completed the Turgay DSM-IV-Based Disruptive Disruptive Behavioral Disorders Screening and Rating Scale and Pediatric Quality of Life Scale-Parent Form. In addition, the sub-module of Current and Retrospective Attention Deficit and Hyperactivity Disorder of the semi-structured interview the Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia (K-SADS), was administered to each child by the researcher. Results: According to the result of factor analysis, the questionnaire consist of two sub-factors; Factor 1; item 1-2-5-6-8 and Factor 2;item, 3-4-7. The cronbach-alpha values of the questionnaire were found to be total α = 0.508, the first factor (understanding the disease) α = 0.679, and the second factor (controlling the disease) α = 0.309.