Türk çocuklarının ağırlık tahmininde boya göre ağırlık tahmin şeridinin (broselow®) güvenilirliği
Reliability of weight estimation tape (broselow®) in the weight estimation of Turkish children
- Tez No: 665378
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSER ESEN BESLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kritik hasta çocuklarda yapılan acil tedavi ve girişimler sırasında kullanılan malzeme boyutlarının, ilaç dozlarının ve sıvı resüsitasyon miktarının doğru belirlenmesi çok önemlidir. Bunun için hastaların gerçek ağırlığının bilinmesi gerekmektedir. Ağırlık belirlemede altın standart hastanın tartılmasıdır. Fakat acil durumlarda çoğu zaman bu mümkün olamamaktadır. Bu durumda; aileden alınan ağırlık bilgisi, ya da boya göre ağırlık tahmin şeridi (Broselow® şeridi) kullanılabilir. Gelişmiş ülkelerde bu şeridin kullanımının faydalı ve etkin olduğunu gösteren çalışmalar olmakla birlikte, Türk çocuklarında kullanımı konusunda bilgimiz çok sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, Türk çocuklarının gerçek vücut ağırlıkları ile Broselow® şeridi ve ebeveyne göre tahmini vücut ağırlıklarının karşılaştırılması, ve gerçek vücut ağırlığını tahmin etmede hangi tahmin yönteminin daha güvenilir olduğunun belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Accurate determination of material sizes, drug doses, and fluid resuscitation is crucial during emergency treatment and interventions in critically ill children. That is why, actual weights of patients need to be known. The golden standard for weight determination is weighing the patient. However, this is not always possible in an emergent circumstances. In this case; weight information from the family or weight estimation line (Broselow® tape) can be used. Although there are studies showing that the use of this line in developed countries is beneficial and effective, our knowledge about its use in Turkish children is very limited. The aim of this study is to compare the actual body weights of Turkish children with the estimated body weights with respect to Broselow® tape and parent, and to determine which estimation method is more reliable in predicting actual body weight.