0-5 yaş arası çocuklarda boy ve ağırlık için büyüme eğrilerinin modellenmesi
Growth modelıng related wıth heıght and weıght of chıldren aged 0-5
  1. Tez No: 399034
  2. Yazar: NİLÜFER GÜZİDE ÖZBATURLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TİMUR KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Biostatistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Büyüme eğrilerinin kullanımı çocukların büyümelerinin değerlendirilmesinde büyük öneme sahiptir. Ülkemizde, 0-5 yaş grubu sağlıklı Türk çocukları için kullanılan referans büyüme eğrileri elde edilirken İstanbul ve çevresindeki çocuklara ait veriler kullanılmıştır. Çocukların büyüme ve gelişmesinde çevresel faktörlerin etkisi olduğu bilinmektedir. Bu durumda, bölgeler arasında çevresel faktörlerin farklılığı dikkate alındığında, İzmir ve çevresindeki çocuklardan elde edilen verilere dayalı referans büyüme eğrilerinin oluşturulmasının yararlı olacağı düşünülmektedir. Bu amaçla, İzmir ilinde bulunan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Sağlıklı Çocuk Polikliniği'nde, 1985-2011 yılları arasında izlenmiş, 0-5 yaş grubu sağlıklı çocuklara ait boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve VKI verileri kullanılmıştır. Çalışmada 2.269'u (%49,55) kız, 2.309'u (%50,45) erkek olmak üzere toplam 4.578 sağlıklı çocuk yer almaktadır. Boy değişkeninde kız çocuklara ait 18.185, erkek çocuklara ait 18.292 veri bulunurken, ağırlık değişkeninde ise sırasıyla 19.203 ve 19.009 veri kullanılmıştır. İzmir ve çevresine ait çocuklar için büyüme eğrilerinin modellenmesinde, LMS Yöntemi kullanılmıştır. Bu yönteme dayalı olarak cinsiyet gruplarında yaşa göre 3., 5., 10., 25., 50.,75., 90., 95. ve 97. persantil eğrileri ve z-skorlarıyla oluşturulan eğriler elde edilmiştir. Son olarak çalışma bulguları 50. persantillerinde DSÖ (2006) standardı, CDC (2000) ve Neyzi ve ark. (2008) referans verileri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada erkek ve kız çocuklarının ağırlık sonuçları ile hem Neyzi ve ark.(2008) hem de CDC (2000) referans büyüme sonuçları arasında anlamlı fark vardır. Erkek ve kız çocuklarının boy uzunluğu sonuçlarında ise; Neyzi ve ark. (2008) referans ve DSÖ (2006) standart büyüme eğrileriyle arasında anlamlı fark bulunmuştur. Çalışmadaki boy uzunluğu verileri CDC (2000) referansıyla, vücut ağırlığı verileri ise DSÖ (2006) standardıyla benzer özelliklere sahip olduğu bulunmuştur.Bununla birlikte Neyzi ve ark.nın 2008 yılı Türkiye referansı olarak yayınladığı ağırlık, boy ve VKİ değerlerinin genel olarak çalışmada elde ettiğimiz verilerden daha yüksek olduğu dikkat çekmiştir. Bunun nedeni, İstanbul'da optimal şartlarda yaşayan çocuklardan elde edilen verilerle karşılaştırılması nedeniyle olabileceği gibi, bu çalışmaya aldığımız grubun daha geniş bir zaman dilimine ait olması da neden olabilir. Bu nedenle, son 10 yıla ait verilerin ayrıca değerlendirilmesinin uygun olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of growth charts for the evaluation of growth of children is of great importance. Growth reference charts for Turkish children aged 0-5 years were developed in Istanbul and are still used in Turkey at the present time. It is known that the growth of children is affected by enviromental factors. Hence, development of growth charts from children living in the optimal environmental conditions is very important. In this study the healthy children aged 0-5 years followed up at Well Child Clinic of Ege University, Faculty of Medicine, in İzmir between 1985 and 2011 years. The children's height, weight and body mass index were measured. In the study, there were a total of 4,578 healthy children (2,269 girls (49.55%) and 2,309 boys (50.45%)). There were a total of 18,185 height/lenght measurement in girls and 18,292 height/lenght measurement in boys. Also, there were a total of 19,203 weight measurement in girls and 19,009 weight measurement in boys. The LMS method was used in the analysis. The results were expressed as percentile curves in the 3rd, 5th, 10th, 50th, 75th, 90th, 95th and 97th and z-score curves for each age and sex group. Finally, the study findings at the 50th percentiles were compared to the 2006 WHO Child Growth Standards, 2000 CDC Growth Charts for the United States and 2008 Neyzi Growth Charts for Turkey reference data.