'Türkçe ve Türk Kültürü Ders Kitapları'nın değerler eğitimi açısından incelenmesi
Analysis of 'Turkish and Turkish Culture Textbooks' in terms of values education
  1. Tez No: 918555
  2. Yazar: EMRULLAH GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ekonomik ve eğitim başta olmak üzere çeşitli sebeplerle yurt dışına çıkan Türkler, günümüzde özellikle Avrupa'da ciddi bir nüfusa ulaşmış durumdadır. Yurt dışında yaşayan insanların kendi değerlerine sahip çıkması; kimliklerini korumaları ve kültürel zenginliklerini sonraki nesillere aktarmaları açısından büyük önem taşır. İnsanlar, ait oldukları kültürle kendilerini tanımlar. Değerlerinin bilincinde olup özümseyen insanlar, farklı kültürden insanlarla bir arada yaşarken farklılıkları daha iyi anlar ve içinde bulunduğu topluma daha kolay uyum sağlar. Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının ülkeleriyle olan bağlarını güçlendirmek, onlara dil ve kültür aktarımını sistematik bir şekilde gerçekleştirmek amacıyla Türkçe ve Türk kültürü dersleri verilmektedir. Bu araştırmada yurt dışında yaşayan Türk çocukları için hazırlanan ve 2019 yılı itibariyle kullanılmaya başlanan Türkçe ve Türk kültürü ders kitaplarının değerler eğitimi açısından incelenmesi, hangi değerlerin ne sıklıkla yer almakta olduğunu ve benzer nitelikteki ders kitaplarıyla ne derece uyumlu olduğunu ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çalışmanın modelinde nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynaklarını, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışındaki Türk çocuklarına yönelik hazırlanan ve 2019 yılından itibaren birçok ülkede Türkçe ve Türk kültürü ders materyalleri olarak kullanılan Türkçe ve Türk kültürü hazırlık (1-2) ve seviye (1-8.) ders kitapları oluşturmaktadır. Veri kaynaklarını belirlemek için amaçsal örnekleme yöntemine başvurulmuştur. Araştırmada veriler, 2019 Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda“Değerlerimiz”başlığı altında sözü edilen on kök değer ölçüt alınarak elde edilmiş, betimsel yöntem kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda Türkçe ve Türk kültürü ders kitaplarında değerlerin belli ölçüde yer aldığı ancak bu değerlerin dağılımında düzen ve denge olmadığı görülmüştür. Seviyeye paralel olarak kitaplarda yer alan metin sayıları da arttığından ileri seviye ders kitaplarında daha fazla değerlere rastlanmıştır. Ancak bu artışın düzenli olduğu söylenemez. Ayrıca dostluk, yardımseverlik, öz denetim, vatanseverlik, sevgi ve saygı değerlerine; sorumluluk, adalet, dürüstlük ve sabır değerlerine oranla daha fazla ağırlık verildiği görülmüştür. Araştırmanın sonunda ise Türkçe ve Türk Kültürü Öğretim Programı'nda“değerler eğitimi”başlığı altında aktarılmak istenen değerlerin sıralanması, sıralanan değerlerin ders kitaplarında belli bir plana göre vurgulanması gibi birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turks who go abroad for various reasons, primarily for economic and educational reasons, have reached a significant population, especially in Europe today. It is of great importance for people living abroad to embrace their own values; to preserve their identities and to pass on their cultural richness to future generations. People define themselves with the culture they belong to. People who are aware of and internalize their values understand differences better and adapt more easily to the society they live in while living together with people from different cultures. Turkish and Turkish culture courses are given to Turkish children living abroad in order to strengthen their ties with their country and to systematically transfer language and culture to them. In this study, it is aimed to examine the Turkish and Turkish culture textbooks prepared for Turkish children living abroad and started to be used as of 2019 in terms of values education, to reveal which values are included and how frequently they are and to what extent they are compatible with similar textbooks. Document analysis method, which is one of the qualitative research methods, was used in this study. The data sources of the study consist of Turkish and Turkish culture preparatory (1-2) and level (1-8) textbooks prepared by the Ministry of National Education for Turkish children abroad and used as Turkish and Turkish culture course materials in many countries since 2019. Purposive sampling method was used to determine the data sources. In the study, the data were obtained by taking the ten root values mentioned under the title of“Our Values”in the 2019 Turkish Course Curriculum as criteria and analyzed using the descriptive method. As a result of the examination, it was seen that values were included to a certain extent in Turkish and Turkish culture textbooks, but there was no order and balance in the distribution of these values. Since the number of texts in the books increased in parallel with the level, more values were observed in advanced level textbooks. However, it cannot be said that this increase was regular. In addition, it was seen that friendship, helpfulness, self-control, patriotism, love and respect were focused rather than responsibility, justice, honesty and patience. At the end of the research, some suggestions were made, such as listing the values that are intended to be transferred under the title of“values education”in the Turkish and Turkish Culture Curriculum and emphasizing the listed values according to a certain plan in the textbooks.