Cilt aydınlatma etkisi olan β-arbutin içeren nanolifli tekstil yüzeylerinin geliştirilmesi
Development of nanofiber textile surfaces containing a skin lightening agent, β-arbutin
- Tez No: 665381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EBRU TAYYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada kitosan ve sodyum aljinat polimerleri ile cilt aydınlatıcı ve cilt lekelerini azaltıcı etkisi literatürce kanıtlanmış olan toz halindeki bitki özütü β-arbutin (ARB) etken maddesi içeren nanolifli tekstil yüzeylerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. En yaygın nanolif üretim metodu olan elektrolif çekim yöntemi ile nanoliflerin üretimi ve karakterize edilmesi amaçlanmıştır. Tek başına elektrolif çekimi zor olan kitosan (CS) ve sodyum aljinat (SA) polimerleri için elektrolif çekimde poli (vinil alkol) (PVA) polimeri yardımcı olarak kullanılmıştır. PVA/SA, PVA/SA/ARB, PVA/CS ve PVA/CS/ARB nanoliflerinin morfolojik karakterizasyonu taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanarak yapılmış olup, optimum proses parametreleri belirlendikten sonra nanoliflerin uzun üretimleri gerçekleştirilmiştir. Uzun süreli elektrolif çekimi yapılan nanolifli yüzeylere karakterizasyon testleri uygulanmıştır. Fourier Transform İnfrared Spektrofotometresi (FTIR) analizi uygulanmış olup, lif çekim çözeltisi içerisine ilave edilen polimerler ve etken madde ile başarılı bir şekilde nanolifli yüzeylerin üretilebildiği kanıtlanmıştır. Daha sonra izotonik çözelti (serum) içerisinde 24 saat süren kesikli salım testleri gerçekleştirilmiştir. Salım ortamından belirlenen zaman dilimlerinde alınan sıvılara UVgörünür bölge spektrofotometre analizi uygulanmış olup, nanolifli yüzeylerin belirlenen süreler dahilindeki salım profilleri oluşturulmuştur. Çalışmadan elde edilen tüm sonuçlar cilt aydınlatıcı ve leke giderici etkiye sahip bitkisel doğal aktif madde ile nanolifli tekstil yüzeylerinin başarılı bir şekilde üretildiğini ve konu ile ilgili sonraki çalışmalar için ışık tutacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop nanofiber textile surfaces using chitosan and sodium alginate polymers and containing an active agent, β-arbutin (ARB), which has been proven by the literature to lighten skin and reduce skin blemishes. It is aimed to produce and characterize nanofibers with electrospinning method that is the most common nanofiber production method. Electrospinning of pure chitosan (CS) and pure sodium alginate (SA) polymers are difficult. Thus, an auxiliary polymer, poly (vinyl alcohol) (PVA) polymer was used. Morphological characterizations of PVA/SA, PVA/SA/ARB, PVA/CS and PVA/CS/ARB nanofiber surfaces were performed using scanning electron microscope (SEM), and long-term electrospinning of nanofiber surfaces were carried out after the optimum process parameters were determined. Characterization tests were conducted on the nanofiber surfaces that were produced by long-term electrospinning. The Fourier Transform Infrared Spectrophotometer (FTIR) analyses were applied and the characteristic peaks of the polymers and the active agent (β-arbutin) added into the fiber spinning solution were observed. Then, batch release tests were performed in isotonic solution (serum). UV-visible spectrophotometer analyses were applied to the release media taken at determined time intervals. And the β-arbutin release profiles of the CS and the SA nanofiber surfaces were determined. All of the results obtained from the study show that the nanofiber textile surfaces containing natural active agent that have skin lightening and reducing skin blemishes effects were successfully produced and the study will shed a light on the subject for future studies.