Doğu Trabzon yöresi müzik kültürü ve kemençe sanatçısı Bahattin Çamurali
East Trabzon region music culture and kemence artist Bahattin Camurali
- Tez No: 665405
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Doğu Trabzon yöresi, etnik yapı, dînî inançlar, kullanılan dil, gelenek ve görenekler ile kültürel özellikler içerisindeki olgular bakımından Trabzon'un batısı ve Doğu Karadeniz Bölgesi'nin genelinden farklı bir yapıya sahiptir. Doğu Trabzon'da, kültürel hayatın sanata dair en yaygın icrâ alanı müzik olmuştur. Yörede icrâ edilen sazların kaba sesli kemençe ve kaval olduğu, sözlü icrâlarda ise atma türkülerin söylendiği, bu icrâların farklı horonların oynanmasına eşlik de ettiği, tespit edilmiştir. Bu nedenle bu çalışmada Doğu Trabzon yöresi müzik kültürü ve yöre müziğinden beslenen kemençe sanatçısı Bahattin Çamurali'nin icrâsı ve yöreye olan katkıları araştırılmıştır.Doğu Trabzon yöresi, Yomra, Arsin, Araklı, Sürmene, Köprübaşı, Of, Hayrat, Çaykara ve Dernekpazarı ilçelerini kapsayan bir bölgedir. Sürmene'de doğup büyümüş olan Bahattin Çamurali, yöredeki müzik kültüründen etkilenip ve daha sonra yöre dışına çıkarak Doğu Trabzon yöresi müzik kültürüne önemli katkılarda bulunmuştur. Bu çalışmada Doğu Trabzon yöresinin kültürel özellikleri ve müzik kültürü irdelenip, yörenin kültürel özelliklerini ön plana çıkaran Bahattin Çamurali'nin kimliği ve yöreye olan katkıları incelenmiştir.Araştırmanın evrenini Doğu Trabzon yöresi müzik kültürü ve kemençe sanatçısı Bahattin Çamurali oluşturmaktadır. Araştırma, tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, verilerin toplanmasında görüşme, doküman analizi, literatür taraması ve arşiv taraması gibi toplama teknikleri kullanılmıştır.Elde edilen veriler, yörelerine, makamsal özelliklerine, usûllerine, varsa oynanan oyunlarına ve varyantlarına göre sınıflandırılmıştır. Sınıflandırma bir tablo üzerinde gösterilmiş, eserlerin bir kısmı“Finale”programı aracılığıyla notaya alınarak bilgisayar ortamına taşınmıştır. Notaya alınan eserler çalışmanın ekler bölümünde sunulmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, Doğu Trabzon yöresi içerisinde kemençe, bunun yanı sıra kaval, tulum, davul-zurna, atma türkü vb. icrâcılarının gelecek nesillere aktarımı için çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The East Trabzon region has a different structure than the west of Trabzon and the Eastern Black Sea Region in general in terms of ethnic structure, religious beliefs, language, traditions and customs and cultural characteristics. In East Trabzon, the most common field of art performance reflecting cultural life has been music. It has been determined that the instruments played in the region are rough voiced kemençe and kaval, and in oral performances, 'atma' songs are sung, accompanied by the performance of different horons. Therefore, in this study, the performance of the kemençe artist Bahattin Çamurali, who is fed by the music culture and music of the East Trabzon region, and his contributions to the region were investigated.East Trabzon region has the districts of Yomra, Arsin, Araklı, Sürmene, Köprübaşı, Of, Hayrat, Çaykara and Dernekpazarı. Bahattin Çamurali, who was born and raised in Sürmene, was influenced by the music culture in the region and he made important contributions to the music culture of the East Trabzon region by going out of the region. In this study, the cultural characteristics and music culture of the East Trabzon region were examined, and the identity and contributions of Bahattin Çamurali, who featured the cultural characteristics of the region, were investigated.Kemençe artist Bahattin Çamurali and the music culture of the East Trabzon region constitute the universe of this research. The research is a descriptive study which makes use of a survey model. In this study, qualitative research method was used and interview, document analysis, literature search and archieve scanning techniques were used for data collection. Obtained data was classified according to their region, modal characteristics, manners, and the folk dances and its variants if any. The classification was displayed as a table and some of the works were noted and transferred to the computer environment through the“Finale”program. Notated works are presented in the appendix section of the study. As a result of this work, performances of kemençe, as well as kaval, tulum, drum and zurna, improvised folk songs, etc were recommended in the East Trabzon region to maintain the accurate transmission of these performances to future generations.