Zeyrek Caddesi 12-14 nolu ahşap konağın restorasyon projesi
  1. Tez No: 66541
  2. Yazar: MÜGE KURUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERSEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 394
Özet
Tez konusu, Zeyrek, Sinanağa mahallesi'nde, Zeyrek caddesinde bulunan 12-14 nolu ahşap konağın restorasyon projesidir. Zeyrek semti, Fatih ilçesinde şehrin dördüncü tepesi üzerinde Atatürk Bulvarı ve Haliç'ten başlayıp yükselen yamaçta, Atatürk Bulvarı'nın üst tarafinda yerleşmiştir. Tarihi yapının bozulma nedenleri araştırılıp teşhis edildikten sonra, bozulmanın durdurulması ve strüktürel aksaklıkların giderilebilmesi için gerekli müdahalelerin belirlenmesine geçilmiştir ve olabildiğince az müdahale ile yapının korunması amaçlanmıştır. Rölöve ve tespit çalışmaları ile tipolojik araştırma ve literatür incelemeleri sonucunda elde edilen verilere dayanılarak, hazırlanan restitüsyon projesine dayanılarak restorasyon projesi yapılmıştır. Yapılan özgün işlevleri ile korumak, korumanın ana temasıdır, yeniden kullanım bir araçtır, burada en uygun işlev verilerek yapının yaşatılması ön planda tutulmuştur. Yapının konumu ve plan özellikleri ile Zeyrek ve çevresinin turizm ve kültürel amaçlı fonksiyonlarla değerlendirilecek olması pansiyon-cafe'nin uygun bir işlev olacağını göstermektedir. Yapının plan özellikleri değiştirilmemektedir. Yapıda onanma yönelik şu teknikler kullanılmıştır: -Temizleme -Sağlamlaştırma -Bütünleme -Yemleme -Yeniden Yapma xvuSUMMARY The region of Zeyrek is located on the fourth hill of the city, district the Fatih region. It may be reached to this region over Unkapani, Atatürk Boulevard reaching Aksaray. Conservation, preservation of the existing state studies have been started by a group of architects from the Faculty of Architecture of Istanbul Technical Universty in 1968; in 1975, this region was assigned as taken a conservation area. During the period of 1979-80; conservation area limits have been enlarged as to cover all of the region. Building was registered and listed in 1980. One of the campaigns about protection of the cultural heritage has been supporting the protection studies in Zeyrek. The Zeyrek project supported by UNESCO since 1960. Zeyrek, known as a region of monasteries its at early times of Byzantium and has become an residence area during history. During the Byzantine Empire, city was divided into 14 region. The hills on which the city was built; were, 1. Topkapi Palace 2. Around Çemberlitaş 3. Beyazıt 4. Fatih 5. Sultan Selim 6. Edirnekapı 7. Altimermermer todays Zeyrek region has been placed on the fourth hill of the city. When Fatih Sultan Mehmet conquered Constantinaple in 1453, he converted the famous churches in the city, in to the mosque and theological school attached to a mosque. Pantokrator Church with 55 rooms was located at an area on the West of the xvni
Özet (Çeviri)
The region of Zeyrek is located on the fourth hill of the city, district the Fatih region. It may be reached to this region over Unkapani, Atatürk Boulevard reaching Aksaray. Conservation, preservation of the existing state studies have been started by a group of architects from the Faculty of Architecture of Istanbul Technical Universty in 1968; in 1975, this region was assigned as taken a conservation area. During the period of 1979-80; conservation area limits have been enlarged as to cover all of the region. Building was registered and listed in 1980. One of the campaigns about protection of the cultural heritage has been supporting the protection studies in Zeyrek. The Zeyrek project supported by UNESCO since 1960. Zeyrek, known as a region of monasteries its at early times of Byzantium and has become an residence area during history. During the Byzantine Empire, city was divided into 14 region. The hills on which the city was built; were, 1. Topkapi Palace 2. Around Çemberlitaş 3. Beyazıt 4. Fatih 5. Sultan Selim 6. Edirnekapı 7. Altimermermer todays Zeyrek region has been placed on the fourth hill of the city. When Fatih Sultan Mehmet conquered Constantinaple in 1453, he converted the famous churches in the city, in to the mosque and theological school attached to a mosque. Pantokrator Church with 55 rooms was located at an area on the West of the xvniPantokrator Church (Kilise Djami). The 55 rooms were converted into an theological school, too. Only north, south chuches and the chapter between them have survived today from Pantokrator monastery complex expand which was at an a large area. These three churches had been repaired by the Turks and some alterations had been made. There is no physical evidence of the other buildings of the monastery today. There are many cisterns and infrastructure below ground level monastery is located. Several cisterns which is in the south of the big church which is Zeyrek Mosque, and another cisterns which are at the east and at the side of Atatürk Boluevard, havebeen constituting the infrastructure of this establishements. One of the important characters of the region, is the old network of the routes street structure which are narrow and windy up the slope. At the center of the region; streets and ways at organic structure; cutting each other by small angles; protecting the old architectural structure of the region. Traditional house composing and urban texture of Zeyrek are timber-framed and masonry buildings, the mostly seen house type is the row houses which are the wooden houses. The thesis subject is the wooden house which is 12-14 numbered, at the Zeyrek Street. The building has been reflecting the city house concept and styles generated suitable to the special conditions of the houses. Constituting the city of the Istanbul in 19. cc in this building inside hall plan, developed in the mid 19. cc has been appied. The building has been constituting from two sections in itself as Harem and Selamlık places. The main entrance of the building is a the middle area of the marble stairs two single handled at the garden and at a level of ground floor. Selamlık enrance is at the level of street and bottom floor. Forwarding of the building to the best directions and the view has been provided by balkony. Balkony, making the direction move with the aim xixof providing better airing and benefiting more from the view and the hight at east, south and north directions looking at to view and the garden, has been made. In this building wood attaction technique has been applied. Only at the bottom floor of the garden wall and the additional building stone masonry technique has been seen. In building two kinds of wall techniques have been applied. The roof has been made with settlement technique. The aim in the scientific restoration is protection of the historical document and exthetic value of the monument with a least interaction. In this bulding protection of the bulding with the least interactions as possible has been aimed. After searching and fixation of the breaking reasons of the historical monuments, ricks it has been passed to determination of the necessary interactions for satisfying the structural breakings and stopping the breakage for realizing the repair with a least interaction to the original building;“stone masonry”and“wooden-framed”techniques has been applied. Before starting repairment, damages have been fixed, and the interaction ways have been determined according to this factors causing the breakage in the building have been searched under four section as foundation, walls, flours and the roof as inside and outside reasons. North and east walls of the additional building Z07 numbered added to the building in the second period have broken. Because the north facade of the building has been covered by unqualified tin plates, at woods used in wood facade coverage rusts have been formed. Some bricks used in bottom floor facade and windows; have been disappeared due to natural factors. Since the moisture in woods used in the building; columns, wood stairs, exceeds %20, wood worms have been seen. Basing on the data obtained at the result of rolovy and fixation studies and tipologic researches and literature searches, showing the orginial situation of the building and, the situation after additional building. xxBuilding has been constituting from wooden main bulding having inside hall plan, and single flatted stone masonry additional building placing at northwest comer of the main building. Additional building has been partially damaged and it has been thought that, it is an early time addition made due to an increasing needs. Protection the building with its original functions is the main thesis of the protection. Reuse is a means here, the living of the building by giving the most suitable function has been emphasized. The location of the building and plan characteristic in Zeyrek region, has been indicating that, pansion and cafe will be a suitable function. Plan characteristics of the building has not been being changed. Unqualified additions of the buildings has been erected and additional buildings which is early period addition, has been protected. Central heating, plumbing and electricity installation have been added to the building. These techniques toward to repairment have been used in the building: - Cleaning - Strengthening - Completing - Renewing - Rebuilding (Reconstruction) - Cleaning Building has been cleaned from additions don't carry historical and esthetical value. Additional building is an addition reflecting the changing tastes and usage phases, and carrying a document value. So it has been protected. xxi- Strengthening This work has been performed at three phases as strenghening of ground, carying system and material. - Completing At the garden, garden-doors, scarce, wood-works, have been completed by benefiting from the available signs and wood sampler seen at similar buildings. Banister and bulwakrs of the marble stairs two sinlge handled, have been sampleted as wood. The scarce parts of the wood banister and bulworks of“selamlık”stairs and the main stairs, have been completed basing on the available samples in the building. P2 type of window has been completed in the south wall of the B05 place. - Renewing Some breakings have been seen in wood parts. It has necessary to renew the construction due to this reason. - Reconstruction Missing parts of east and north walls of additinal building that is in a bad situation, Pervititich Map, has been completed by using the available and the similar samples, some part have been reconstructed. Garden door has been rebuilt by searching the door. xxn