Semptomatik temporomandibular subluksasyonu olan hastalarda dekstroz proloterapinin etkinliğinin değerlendirilmesi; randomize kontrollü çalışma
The effectiveness of prolotherapy in patients with painful temporomandibular subluxation; randomized controlled trials
- Tez No: 665426
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİRHAN DIRAÇOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Ağrılı temporomandibular subluksasyonla birlikte temporomandibular disfonksiyonu (TMD) olan hastalarda; dekstroz proloterapinin, ağrı, maksimum ağız açıklığı ve yaşam kalitesi üzerine olan etkinliğini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: Prospektif, randomize ve kontrollü olarak planlanan çalışmamıza, temporomandibular hipermobilitesi olan, ağrılı subluksasyon öyküsü bulunan 60 hasta dahil edildi. Hastalar iki gruba randomize edildi. Proloterapi grubuna (PG, n=30) proloterapi enjeksiyonu yapılırken, kontrol grubuna (KG, n=29) sham enjeksiyon uygulandı. Her iki gruba da ev egzersiz programı ve hasta eğitimi verildi. Hastalar tedavi öncesi, son enjeksiyondan 4 hafta ve 12 hafta sonra olmak üzere; eklem hareket açıklıkları, istirahat ve aktivite sırasında çene ağrısının şiddeti, basınç ağrı eşiği (BAE), yaşam kalitesini ölçen günlük yaşam aktivitesi vizüel analog skalası (GYA-VAS) ile ağız sağlığı etki ölçeği kısa formu (OHIP-14) skorlarıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effectiveness of dextrose prolotherapy on pain, maximum mouth opening (MMO) and quality of life in patients, who have temporomandibular dysfunction (TMD) with painful temporomandibular subluxation. Patients and Methods: 60 patients with a history of painful subluxation and temporomandibular hypermobility were included in our prospective, randomized and controlled study. Patients were randomized into two groups. Prolotherapy was injected to the prolotherapy group (PG, n = 30) while sham injection was applied to the control group (KG, n = 29). Home exercise program and patient education were given to both groups. Patients were evaluated with range of motion, severity of jaw pain during rest and activity, pressure pain threshold (PPT), daily life activity visual analogue scale, measuring quality of life and oral health impact scale short form (OHIP-14) scores. The evaluations were made before the treatment, at the 1st and 3rd months after the treatment. Statistical tests were conducted at the 0.05 significance level for all outcome measures. Results: Prolotherapy treatment was found to be effective in reducing the maximum mouth opening (MMO) (57.4mm ± 2.5mm vs.