A lightweight image encryption and blowfish decryption for the secure internet of things
  1. Tez No: 665425
  2. Yazar: MOHANAD JALAL SADDAM ALTULAIBAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Geleceğin yenilikçi bir teknolojisi olarak, Nesnelerin İnterneti'nin (IoT) milyarlarca kullanıcıyı birbirine bağlaması bekleniyor. Artan bağlanabilirliğin dağlarca veri oluşturması beklenmektedir ve veri koruma bir tehdit olabilir. Prensip olarak mimari araçlar boyut olarak daha küçüktür ve dayanıklılığı düşüktür. Gelişmiş olmaları nedeniyle, geleneksel şifreleme algoritmaları genellikle hesaplama açısından etkisizdir ve birden fazla kodlama turu gerektirir ve sınırlı cihaz kaynaklarını etkin bir şekilde boşa harcar. Ancak daha az karmaşık bir algoritma gerekli dürüstlüğü tehlikeye atacaktır. Bu makalede, Stable IoT (SIT) adlı hafif bir kodlama algoritması öneriyoruz. Verileri şifrelemek için 64 bitlik bir anahtar gerektiren 64 bitlik bir blok şifrelemedir. Affine Shift ile Kararlı Güç adı verilen düşük karmaşıklık kodlama simetri algoritması. Kodlama bileşeni, yalnızca temel matematiksel işlemlerden (AND, OR, XOR, XNOR, SHIFTING, SWAPPING) oluşan basit bir sözdizimi kullanılarak uygulanabilir. Daha karmaşık anahtar genişletme yöntemi yalnızca şifre çözmede yapıldığından, bu kodlayıcının azaltılmasına yardımcı olacaktır. Bu belgenin amacı, bir güvenlik incelemesi yapmak ve önerilen algoritmanın performansını değerlendirmektir. Algoritmanın tasarımı, duygu ve birleşik bir anahtar-anahtar ağının birleşimidir. Simülasyon testi, algoritmanın yalnızca beş şifreleme turunda yeterli koruma sağladığını ortaya koymaktadır. Algoritma, düşük maliyetli 8 bitlik bir mikro denetleyici ile donanım olarak uygulanır ve kod boyutu, bellek tüketimi ve şifreleme / kod çözme yürütme döngülerinin etkileri, referans şifreleme algoritmalarıyla karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
As an innovative technology of the future, the Internet of Things (IoT) is expected to connect billions of users. Increased connectivity is expected to generate mountains of data and data protection can be a threat. Architectural tools, in principle, are smaller in size and low in strength. Due to their sophistication, traditional encryption algorithms are often computationally ineffective and require multiple rounds of coding, effectively wasting restricted device resources. But a less complex algorithm will jeopardize required honesty. In this article we propose a lightweight coding algorithm called Stable IoT (SIT). It is a 64-bit block encryption that requires a 64-bit key to encrypt data. Low complexity coding symmetry algorithm called Stable Power with Affine Shift. The coding component can be implemented using a simple syntax consisting of only basic mathematical operations (AND, OR, XOR, XNOR, SHIFTING, SWAPPING). This will help reduce the encoder, as the more complex key expansion method is only done in decryption. The purpose of this document is to conduct a security review and evaluate the performance of the proposed algorithm. The design of the algorithm is a combination of emotion and a unified switch-switch network. Simulation testing reveals that the algorithm provides adequate protection in only five rounds of encryption. The algorithm is hardware-implemented with a low-cost 8-bit microcontroller and the effects of code size, memory consumption, and encryption / decoding execution cycles are contrasted with reference encryption algorithms