Geç preterm doğan bebeklerde erken dönem morbidite nedenleri
Causes of early morbidity in late preterm infants
- Tez No: 665427
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KARATEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Preterm bebekleri inceleyen araştırmalara bakıldığında sıklıkla 34 hafta ve altında doğan bebekleri bekleyen sorunların incelendiği görülmüştür. Ancak geç preterm doğan bebeklerde ortaya çıkabilecek sorunların birçok araştırmada net olarak tanımlanmadığı görülmüştür. Bu durum günlük pratikte geç preterm doğan bebeklerin term bebekler gibi değerlendirilip morbiditelerinin önlenememesine neden olmuştur. Biz bu araştırmada hastanemizde doğan geç preterm bebeklerin erken dönem morbiditelerinin neler olduğunu ve bu morbiditelerin sıklığının nasıl değiştiğini karşılaştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma süresince hastanemizde doğup, neonatoloji kliniğimizde ve bebek odasında izlenen geç preterm ve term yenidoğanlar çalışmamıza alındı. Hastalara ait demografik veriler, morbiditeler, annedeki risk faktörleri, verilen tedaviler, laboratuar verileri, yatış süresindeki solunumsal veriler, neonatoloji kliniğimizde yatanlarda santral kateter ve beslenme durumu ile ilgili verilere hasta dosyalarından ulaşıldı. Vefat eden geç preterm bebeklere ait veriler değerlendirildi. Bu çalışmada veri kaydetme ve istatistiksel analizler; SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Sciences) programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: Considering the studies about preterm babies, it was seen that the problems of the babies who born 34 weeks and below were more frequent. However, it has been observed that the problems that may arise in babies born late preterm are not clearly defined in many studies. This situation led to the fact that in daily practice, babies born late preterm could be evaluated as term babies and their morbidity could not be prevented. In this study, we aimed to compare the early morbidities of late preterm babies born in our hospital and how the frequency of these morbidities change. MATERIAL AND METHOD: We included late preterm and term newborns who born in our hospital and followed up in our neonatology clinic. Demographic data, morbidities, maternal risk factors, treatments, laboratory data, respiratory data during hospitalization, central catheter and nutritional status of hospitalized patients in our neonatology clinic were obtained from hospital information system. Data of late preterm babies who passed away were evaluated. We used SPSS 20.0 (Statistical Package for the Social Sciences) program for statistical analysis.