Laktik asit bakterileri ile mayaların probiyotik özelliklerinin belirlenmesi ve K.marxianus'un atopik dermatit üzerine etkisinin araştırılması
Determination of probiotic characteristics of lactic acid bacteria and yeast and investigation of the effect on K.marxianus atopic dermatitis
- Tez No: 665436
- Danışmanlar: PROF. MERİH KIVANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Atopik dermatit (AD) kaşıntı, ciltte lezyonlar, ciltte iltihaplanma ve kuruluk gösteren bir cilt hastalığıdır. Probiyotik kültürler, yeterli miktarda ve sıklıkta tüketildiği zaman insan ve hayvan vücudundaki doğal mikrobiyel floraya ait özellikleri geliştiren tek veya karışık mikroorganizma topluluğudur. Tüketimleri sonucunda ağız, sindirim sistemi, üst solunum yollarında ve ürogenital sistemde konak canlının sağlığını korurlar ve buralarda meydana gelmiş enfeksiyon hastalıklarının iyileşmesinde katkı sağlarlar. Bu çalışmada kefirden izole edilen mikroorganizmaların probiyotik özellikleri belirlenmiştir. Kefirden izole edilen kırk maya ve 20 laktik asit bakterisi (LAB) çalışmaya dahil edildi. İzole edilen laktik asit bakterileri ve mayaların morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal özellikleri belirlenmiştir. İzolatların patojeniteleri, antimikrobiyal aktiviteleri, gastrointestinal şartlarda hayatta kalma oranları, antibiyotik duyarlılığı, antioksidan aktivitesi, agregasyon aktiviteleri, antimikrobiyal aktivitesi ve biyofilm özellikleri belirlenmiştir. Probiyotik özellikleri belirlenen izolatlardan en güçlü probiyotik etki gösteren izolat Kluyveromyces marxianus A12 olarak belirlendi. Kluyveromyces marxianus A12, 2-4 dinitrofenolbenzoid (DNFB) ile indüklenmiş atopik detmatitli (AD) deney hayvanlarına 4 hafta boyunca günlük 1010 kob/ml olacak şekilde verildi. Probiyotik Kluyveromyces marxianus A12 verilmesinin AD iyileşmesi üzerine olumlu etkisi olduğu belirlendi. K. marxianus A12 AD tedavisinde kullanılan ilaçlar destek olabilecek umut veren bir probiyotiktir.
Özet (Çeviri)
Atopic dermatitis (AD) is a skin disease that shows itchy, lesions on the skin, inflammation of the skin and dryness. Probiotic cultures are a single or mixed community of microorganisms that develop the characteristics of natural microbial flora in the human and animal body when consumed in sufficient amount and frequency. As a result of their consumption, they protect the health of the host organism in the mouth, digestive system, upper respiratory tract and urogenital system and contribute to the healing of infectious diseases that occur in these areas. In this study, probiotic properties of microorganisms isolated from kefir were determined. Forty yeast and 20 lactic acid bacteria (LAB) that were isolated from kefir were included in the study. Kluyveromyces marxianus (A12), which has the strongest probiotic effect among the isolates whose probiotic properties were determined, was investigated on the anti-atopic dermatitis effect on the animals. Morphological, physiological and biochemical properties of isolated lactic acid bacteria and yeasts were determined. Pathogenicity, antimicrobial activities, survival rates in gastrointestinal conditions, antibiotic sensitivity, antioxidant activity, aggregation activity, antimicrobial activity, and biofilm properties of the isolates were determined. Kluyveromyces marxianus A12 was determined as the isolate with the strongest probiotic effect. Kluyveromyces marxianus A12 was administered to animals with 2-4 dinitrophenolbenzoid (DNFB) -induced atopic detmatitis (AD) for 4 weeks at 1010 cfu / ml per day. It was determined that administration of probiotic Kluyveromyces marxianus A12 had a positive effect on the recovery of AD. K. marxianus A12 is a promising probiotic that can support drugs used in AD treatment.