Tarihi yapılarda yangın faktörü ve müdahale yöntem önerileri: Eskişehir-Odunpazarı örneği
Fire factor in historic buildings and precaution method suggestion: A case study of Odunpazari district, Eskisehir
  1. Tez No: 665437
  2. Yazar: ZAKİRE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİCRAN HANIM HALAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülkemizin kalkınmasıyla beraber yapı işlerinde de önemli değişiklikler yaşanmıştır. Bu değişimlerin en önemlilerinden biri yapı güvenliğinin sağlanmasıdır. Yapı güvenliği içerisinde yangın konusu önemli bir yer tutmakla birlikte yangına karşı alınacak tedbirlere ilişkin bazı yönetmelikler çıkarılmıştır. Bu yönetmelikler yangına karşı pasif ve aktif yangın güvenlik önlemlerini içermektedir. Ancak bu yönetmelikler yeni yapılan binalar için daha rahat uygulanırken tarihi binalarda uygulanması daha zor olmaktadır. Tarihi yapıların kültürel miras özelliği taşıması ve yangına karşı daha hassas olmasından dolayı korunması gereken öncelikli yapılar arasındadır. Bundan dolayı tarihi yapılarda planlanması gereken yangın güvenlik önlemleri büyük önem taşımaktadır. Tarihi yapılar, bir toplumun tarihine tanıklık eden, sosyal, ekonomik ve kültürel yapısını gösteren somut kültür varlıklarıdır. Tarihi yapıların fiziki özellikleri dönemin sosyal dokusu ile bütünleşir. Yapılarda kullanılan mimari, mühendislik uygulamaları ve malzemeler, binanın geleneksel sosyal yaşamının özelliklerine göre şekillenmektedir. Geçmiş ile gelecek arasında köprü kuran ve kültürel mirası koruyan tarihi yapıların fiziksel özelliklerini koruma altına almak tüm insanlığın birincil görevidir. Türkiye'de önemli bir kültürel, sosyal ve turistik potansiyele sahip Tarihi Eskişehir Odunpazarı Evleri bölgesinde yapılan çalışmada, yangın gören tarihi yapıların, kültürel mirasa tekrar kazandırılması için gerekli müdahale yöntemlerinin değerlendirilmesi ve bu tarihi yapıların yangın tehlikesi içeresine girmemesi için alınması gereken önlemler araştırılmıştır. Bu amaçla yapılan tez çalışmasında, öncelikle Eskişehir Odunpazarı ilçesinde yangın gören tarihi yapıların tespiti yapılmıştır. Tespit edilen 4 yapıdaki yangın nedenleri araştırılmış ve yangın raporlarının incelenmiştir. Bu raporlardan elde edilen bilgilere göre, yangın nedenlerine göre yangın sınıfları ve yangının verdiği hasarlar tespit edilmiştir. Son olarak, yangının tarihi yapılara verdiği zararları önlemek için alınabilecek önlemler belirlenerek, yangın sonrası tarihi yapılarda oluşan hasarlar için restorasyon müdahale yöntemleri değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması ile Tarihi Eskişehir Odunpazarı dokusunun korunması ve yaşatılması için önemli katkılar sağlanması beklenmektedir. Ayrıca çalışma, bölgede yapılacak sosyal ve kültürel çalışmalar ve yenileme projeleri için rehber niteliği taşımaktadır
Özet (Çeviri)
Significant changes have been experienced in constructional works parallel with the development of our country, One of the most important of these changes is to ensure building security. Although the issue of fire takes an important place in building safety, some regulations have been issued regarding the measures to be taken against fire. These regulations include passive and active fire safety measures. However, while these regulations are applied more easily for most recently constructed buildings, it is more difficult to apply in historical buildings. Since historical buildings are more sensitive to fire and they have the feature of the cultural heritage, they are among the priority buildings that should be protected. Therefore, fire safety measures that should be planned in historical buildings are of great importance. Historical buildings are architectural works of art that witness the history of society and show its social, economic, and cultural structure. Physical characteristics of historical buildings are integrated with the social fabric of the period. The architectural, and engineering applications and materials used in the buildings are formed according to the characteristics of the traditional social life of the building. It is the primary duty of all humanity to protect the physical features of historical buildings that bridge the past and the future and protect the cultural heritage. The study area is the Historical Eskişehir Odunpazarı District where has great cultural, social, and touristic potential in Turkey. In the study, the measures to be taken to evaluate the necessary intervention methods and to prevent these historical buildings from entering into fire danger were investigated to re-add the historical buildings exposed to fire to the cultural heritage. First of all, the historical buildings that fired in the Eskişehir Odunpazarı district were determined for this purpose. The causes of fire in four identified buildings were investigated and the fire reports were examined. According to the information obtained from these reports, fire classes and the damages caused by the fire were determined related to the fire reasons. Finally, the measures that can be taken to prevent the damages caused by the fire to the historical buildings were determined and the restoration intervention methods were evaluated for the damages in the historical buildings after the fire. It is expected to make important contributions to the preservation and survival of the historical Eskişehir Odunpazarı texture thanks to this thesis. In addition, the study is a guide for social and cultural studies and renovation projects in the district.