2010-2019 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi adli tıp anabilim dalı'nda rapor düzenlenen yanık olgularının incelenmesi
Review of burn cases reported in the department of forensic medicine of Akdeniz University Aculty of Medicine between 2010-2019
  1. Tez No: 665458
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ATILGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızda yanık olgularının epidemiyolojik özelliklerini belirlemek ve elde edilen verilere ait istatistiksel sonuçların daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırılarak önlemlerin gözden geçirilmesi, adli raporlarda kullanılmakta olan kriterlerin geliştirilip öneriler sunulması amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan alınan izin ile 01 Ocak 2010- 31 Aralık 2019 tarihleri arasındaki 10 yıllık süreçte Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalına başvuran 35834 adli olgunun raporları incelenmiş olup yanık sonucu yaralanan 152 olgu (%0,42) çalışmaya alınmıştır. Yanık nedeniyle müracaat etmiş olan olgular; yaş, cinsiyet, gün, ay ve mevsimsel dağılım, etiyoloji-yanık türü, orijin, etkilenen vücut yüzey alanı, etkilenen deri tabakasına göre derece, etkilenen vücut bölgeleri, özellikli vücut bölgeleri, yatış süreleri, gönderilen kurum ve ilçeler, medikolegal özellikler açısından incelenmiştir. Çalışmamıza alınan 152 olgunun 111'i (%73,0) erkek, 41'i (%27,0) kadın olup erkek/kadın oranının 2,7 olduğu, yaş ortalamasının 27,2 (min:0, max:91, SD:17,3) olduğu, erkek olgularda yaş ortalamasının 27,6 (min:0, max:91, SD:15,8) ve kadın olgularda yaş ortalamasının 26,1 (min:1, max:84, SD:20,9) olduğu; olguların en fazla çarşamba (n:28, %18,4) ve perşembe (n:28, %18,4) günlerinde; temmuz (n:19, %12,5) aylarında ve yaz (n:44, %28,9) mevsimlerinde; en az pazartesi (n:14, %9,2) ve cumartesi (n:14, %9,2) günlerinde; kasım (n:7, %4,6) aylarında ve sonbahar (n:32, %21,1) mevsimlerinde müracaat ettiği; yanık türlerine göre dağılım incelendiğinde; en fazla olgunun elektrik (n:39, %25,7) ve sırasıyla sıcak sıvı (n:27, %17,8), alev (n:26, %17,1), bilinmeyen (n:21, %13,8), birden çok (n:14, %9,2), kimyasal (n:12, %7,9), lazer (n:7, %4,6); en az olgunun sıcak katı cisimle temas sonucu yanma (n:6, %3,9) olduğu saptanmıştır. Yanık türleri arasında elektrik yanıklarında erkeklerin kadınlara göre fazla olması diğer yanık türlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuş (p%20 (n:37, %24,3) ve sırasıyla %6-10 (n:13, %8,6), %0-5 (n:11, %7,2), %11-15 (n:9, %5,9); en az olgunun %16-20 (n:6, %3,9) olduğu; yanık derecelerinde en fazla olgunun birden çok (n:82, %53,9) ve sırasıyla 2. derece (n:27, %17,8), bilinmeyen (n:20, %13,1), 1. derece (n:19, %12,5); en az olgunun 3. derece (n:3, %2,0) olduğu, yanıktan etkilenen vücut bölgelerinin dağılımında; en fazla olgunun birden fazla vücut bölgesinde (n:103, %67,8) ve sırasıyla izole alt ekstremite (n:18, %11,8), izole üst ekstremite (n:16, %10,5), baş-boyun (n:13, %8,5); en az olgunun göğüs (n:1, %0,7) bölgelerini etkileyen yanıklar olduğu; özellikli vücut bölgesine göre en fazla olgunun birden çok özellikli vücut bölgesinde (n:60, %39,4) ve sırasıyla özellikli vücut bölgesi yanığı olmayan (n:33, %21,7), yüz (n:27, %17,8), el (n:14, %9,2), ayak (n:10, %6,6); en az olgunun genital (n:8, %5,3) bölgeleri etkileyen yanıklar olduğu, 65 (%42,8) olgunun ayaktan tedavi edildiği, 87 (%57,2) olgunun yatarak tedavi edildiği ve ortalama yatış süresinin 25,6 gün (min:1gün, max:192gün, SD:34,4) olduğu, elektrik ile yanan yatarak tedavi gören olguların yatış süreleri ortalamasının diğer yanık türlerine göre belirgin düzeyde fazla olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Review of Burn Cases Reported in The Department of Forensic Medicine of Akdeniz University Faculty of Medicine Between 2010-2019 The aim of our study was to determine the epidemiological characteristics of burn cases and to review the already set measures by comparing the obtained data with previous studies and to suggest improvements to the criteria used in forensic reports. With the permission obtained from the Clinical Research Ethics Board of Akdeniz University Faculty of Medicine, the reports of 35834 forensic cases admitted to the Department of Forensic Medicine of Akdeniz University Faculty of Medicine were reviewed during the 10 year period between 01 January 2010 and 31 December 2019 and 152 cases (0.42%) who were injured as a result of burns were taken into the study. The cases were reviewed according to their age and gender, daily, monthly and seasonal distribution, etiology-burn type, origin, affected body surface area, burn degree according to the affected skin layer, affected body regions, featured body regions, duration of hospitalization, institutions and counties that the cases were submitted from. Of the 152 cases taken in our study, 111 (73%) were male and 41 (27%) were female and the male/female ratio was 2,7, the average age was 27,2 (min:0, max:91, SD:17,3), the mean age in male cases was 27,6 (min:0, max:91, SD:15,8) and the mean age in female cases was 26,1 (min:1, max:84, SD:20,9). It was found that the most cases were on Wednesdays (n:28, 18,4%) and Thursdays (n:28, 18,4%), in Julys (n:19, 12,5%) and in summers (n:44, 28,9%); the least cases were on Mondays (n:14, 9,2%) and Saturdays (n:14, 9,2%), in Novembers (n:7, 4,6%) and in autumns (n:32, 21,1%). When the distribution according to burn types was reviewed; the most cases were electricity (n:39, 25,7%) and followed by hot liquid (n:27, 17,8%), flame (n:26, 17,1%), unknown (n:21, 13,8%), multiple (n:14, 9,2%), chemical (n:12, 7,9%), laser (n:7, 4,6%), respectively; the least cases were the result of contact with the hot solid (n:6, %3,9). Among the types of burns, it was found that in electrical burns, men were statistically more susceptible than women. However, in laser burns, women were found to be statistically more susceptible than men. When the distribution according to origins was reviewed; the most cases were accidents (n:124, 81,6%) and followed by unknown (n:17, 11,2%), and murder (n:9, 5,9%); the least common cases were suicides (n:2, 1,3%). When the burns, of which affected the surface area of the body was known, were reviewed; the most cases were >20% (n:37, 24,3%) and 6%-10% (n:13, 8,6%), 0%-5% (n:11, 7,2%), 11%-15% (n:9, 5,9%), respectively; the least cases were 16%-20% (n:6, 3,9%). When the distribution according to the burn degree was reviewed; the most cases were multiple (n:82, 53,9%) and followed by second degree (n:27, 17,8%), unknown (n:20, 13,1%), first degree (n:19, 12,5%), respectively; the least cases were third degree burns (n:3, 2%). When the distribution according to affected body regions was reviewed; the majority of cases comprised multiple body regions (n:103, 67,8%) and isolated sub-extremity (n:18, 11,8%), isolated upper extremity (n:16, 10,5%), head-to-neck (n:13, 8,5%) regions followed respectively; the least common region was chest (n:1, 0,7%). When the distribution according to featured body regions was reviewed; the most cases included multiple regions (n:60, 39,4%) and followed by no burns on featured body regions (n:33, 21,7%), face (n:27, 17,8%), hand (n:14, 9,2%), foot (n:10, 6,6%), respectively; the least common region was genitals (n:8, 5,3%). Sixty-five (42,8%) patient were on outpatient follow-up, 87 (57,2%) patients were hospitalized and the average duration of hospitalization was 25,6 days (min:1 day, max:192 days, SD:34,4). The average duration of hospitalization of patients treated due to electrical burns were distinctly higher than other burn types. Among the cases assessed for vital danger, 48,7% (n:74) were determined to be in vital danger, 51,3% of (n:78) the cases were not in a vital danger.