İnfraorbital foramenin morfolojik, morfometrik özelliklerinin ve varyasyonlarının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile retrospektif incelenmesi
Retrospective evaluation of morphological, morphometric properties and variations of infraorbital foramen by using cone beam computed tomography images
  1. Tez No: 665459
  2. Yazar: MERVE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK AKGÜNLÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
İnfraorbital bölgede cerrahi prosedür veya lokal anestezi uygulanmadan önce, maksillanın anterior yüzünün anatomisi hakkında eksiksiz bilgi sahibi olmak önemlidir. İnvaziv girişimler öncesinde anatomik oluşumların ve varyasyonların incelenmesinde radyolojik görüntüleme büyük rol oynamaktadır. Üç boyutlu değerlendirme sunan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT), anatomik çalışmalar açısından değer kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, KIBT kullanarak infraorbital foramenin (İOF) morfolojik, morfometrik özelliklerini ve varyasyonlarını belirli Türk popülasyonu üzerinde analiz etmektir. Çalışmaya 220 (98 kadın, 122 erkek) olguya ait KIBT görüntüsü dahil edilmiştir. İOF'nin morfolojik özellikleri ve varyasyonları üç boyutlu rekonstrüksiyon görüntüler ile sagital kesitlerde analiz edilmiştir. İOF'ye ait morfometrik ölçümlerde sagittal, aksiyel ve koronal kesitler kullanılmıştır. Tüm incelemelerin, yaş, cinsiyet ve tarafa göre ilişkisi değerlendirilmiştir. İOF'ye ait kategorik değerlendirmeler ve morfometrik ölçümler bir ay sonra tekrarlanmıştır. Kategorik değerlendirmeler ile morfometrik ölçümler arası uyum, Kappa ve sınıf içi korelasyon katsayıları ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare testi, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, bağımlı-bağımsız t testleri ve Anova testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Before performing a surgical procedure or local anesthesia in the infraorbital region, it is important to have a thorough understanding of the anatomy of the anterior face of the maxilla. Radiological imaging plays a major role in the examination of anatomical formations and variations before invasive procedures. Cone beam computed tomography (CBCT), which offers three-dimensional evaluation, is gaining value in terms of anatomical studies. The aim of this study is to analyze the morphological, morphometric properties and variations of infraorbital foramen (IOF) using CBCT on a specific Turkish population. The CBCT images of 220 (98 women, 122 men) cases were included in the study. Morphological features and variations of IOF were analyzed in three-dimensional reconstruction images and sagittal sections. Sagittal, axial and coronal sections were used for morphometric measurements of IOF. All evaluations were evaluated according to age, gender and side. Categorical evaluations and morphometric measurements of IOF were repeated one month later. The agreement between morphometric measurements with categorical evaluations was evaluated using the Kappa and intraclass correlation coefficients. Descriptive statistics, chi-square test, Kolmogorov-Smirnov, Shapiro-Wilk, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U, dependent-independent t tests and Anova tests were used to evaluate the data.