Green economy and sustainable development in transition economiescase study: Ukraine
Geçiş ekonomilerinde yeşil ekonomi ve sürdürülebilir kalkınma örnek: Ukrayna
- Tez No: 665460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YÜKSEL ACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada,“yeşil ekonomi”nin ortaya çıkışı ve kavramının gelişimi için önkoşul sürdürülebilir kalkınmanın bir parçası olarak incelenir. Yeşil ekonomi sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir bileşenidir; son birkaç onyıldır özellikle AB üyeleri aktif uygulanmıştır, Ukrayna ise yakın gelecekte üyelerinden biri olmak istemektedir. Genelde geçiş ekonomisi olan ülkelerde çevre kirliliği yüksek düzeydedir. Ukrayna, Avrupa standartlarına uyup çevre kirliliği azaltmak için bir yol öğrenmeli; Dolayısıyla, yeşil ekonomi önemli bir araştırma alanıdır. Bu yazıda, bazı post-Sovyet ülkelerinde (Estonya, Letonya, Litvanya), post komünist Polonya'da ve geçiş ekonomilerinde Ukrayna, Rusya ve Gürcistan gibi yeşil ekonominin genel bir fikri incelenmiştir. Bir örnek olay olarak, Ukrayna ekonomisi incelenecektir. Çeşitli hususlar kimyasalların ve atıkların düzenlenmesi; Temiz enerji, ulaşım ve tarımın gelişimi; su arıtma ve su kullanımı, sürdürülebilir tüketim gibi girdi olarak kullanılacaktır. Karşılaştırma faktörü olarak, alınan ülkeler arasında farklı emisyon türleri ile ekonomik büyüme (GSYİH), tüketim düzeyleri ile GSYH arasındaki ilişki kullanılacaktır. Ayrıca sonuçlarına göre Ukrayna ekonomisi için, Ukrayna'nın Avrupa standartlarından ne kadar uzakta olduğu, durumun nasıl iyileştirileceği ve dolayısıyla ekonomisinin hangi dalı daha fazla yatırım gerektirdiği gibi bazı politika tavsiyeleri yapılabilir. Bu çalışmanın hipotezi iki yönlüdür: Birincisi, yeşil ekonomi kavramını Ukrayna'da uygulamanın açık bir gerekliliği vardır. İkincisi, AB üyesi olduktan sonra, post komünist ülkelerin çevre durumu önemli ölçüde iyileşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the essence, prerequisites for the emergence and development of the concept of“green economy”are studied as a component of sustainable development. Green economy is an important component of sustainable development; it has been actively applied for past few decades particularly in the EU-members, what Ukraine seeks to become in nearest future. Countries with transition economy tend to have high level of environmental pollution, and to fulfill European standards Ukraine must learn the way to decrease it; therefore, the concept is an essential area of research. In this paper, a general idea of the concept is studied in some post-soviet countries (Estonia, Latvia, Lithuania), post communist Poland and transition economies like Ukraine, Russia and Georgia. As a case study, the economy of Ukraine will be studied. Various aspects like Regulating of chemicals and waste; Development of clean energy, transport, as well as agriculture; water purification and water using, sustainable consumption, and others will be used as inputs. A relationship between different types of emissions and economic growth (GDP) among taken country cases, their level of consumption and GDP will be used as comparison factor. Further based on the results some policy implications for the Ukraine economy can be made like how far Ukraine is from European standards, how to improve the situation and therefore which branch of its economy needs a greater level of investment. The hypothesis of this study is twofold: Firstly, there is a clear worldwide necessity of applying the green economy concept in Ukraine. Secondly, after becoming the EU member, post communist countries' environment situation considerably improved.