Ketojenik diyetin absans epilepsi tedavisindeki etkinliği
The effectiveness of the ketogenic diet in absence epilepsy treatment
  1. Tez No: 665492
  2. Yazar: NAZLI BÜŞRA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve amaç: Ketojenik diyet (KD), açlığı taklit eder ve tarihte epilepsi tedavisinde denenen ilk yöntemlerden biridir. Çalışmalarda KD tedavisinin, ilaca dirençli semptomatik epilepsilerde yararlı olduğu bildirilmiştir. Ancak idiyopatik jeneralize epilepsinin sonuçları spesifik olarak bildirilmemiştir. Absans epilepsi, çocukluk çağı idiyopatik jeneralize epilepsisinin sık görülen bir formudur. Retrospektif çalışmalar, KD'nin tipik absans epilepside de etkili olabileceğini göstermiştir. Biz de çalışmamızda; genetik absans epilepsili sıçan modelinde (GAERS), KD'nin epilepsi tedavisi üzerinde etkinliğini ve cinsiyetin tedaviye yanıt üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Postnatal 30. gününde 24 adet GAERS, randomize olarak her grupta 6 erkek ve 6 dişi olacak şekilde iki gruba ayrıldı ve deney grubuna KD başlandı. Kontrol grubu ise standart diyet (SD) ile beslenmeye devam etti. Stereotaksik cerrahileri 1 ay 3 haftalıkken yapıldı. Stereotaksik cerrahi haftasından itibaren haftalık kan glukoz ve keton seviyeleri ölçüldü, haftalık tartı takibi yapıldı. Cerrahi sonrası bir hafta iyileşme süresi beklendikten sonra SD alan gruba haftada bir toplam iki kez, KD alan gruba haftada bir toplam üç kez EEG kaydı alındı. EEG'de normal ritmik aktivite varken oluşan toplam diken dalga deşarj (DDD) süresi, sayısı ve ortalama DDD süresi iki grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: KD, Ortalama DDD süresini kısalttı (p0,05). Cinsiyet, absans epilepside KD yanıtını etkilemedi. KD; ketonemi, venöz kan glukozunda düşüş ve tartı alımında azalmaya yol açtı. Sonuç: Çalışmamız, 30 günlük sıçanlar üzerinde KD'nin absans epilepsi üzerine etkinliğinin cinsiyet faktörü göz önüne alınarak araştırıldığı özgün bir çalışmadır. Çalışmamızdan çıkan sonuçlar, KD'nin absans epilepsi tedavisindeki etkinliğini anlamak için bir basamak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Ketogenic diet (KD) mimics hunger and is one of the first methods tried in the treatment of epilepsy in history. Studies have reported that KD treatment is beneficial in drug-resistant symptomatic epilepsies. However, the results of idiopathic generalized epilepsy have not been specifically reported. Absence epilepsy is a common form of childhood idiopathic generalized epilepsy. Retrospective studies have shown that KD can also be effective in typical absence epilepsy. In our study; we have aimed to investigate the efficacy of KD on epilepsy treatment and the effect of gender on the response to treatment in the genetic absence epilepsy rat model (GAERS). Materials and Method: 24 GAERS on the 30th postnatal day were randomly divided into two groups as 6 males and 6 females in each group, and KD was initiated in the experimental group. The control group have had continued to be fed with standard diet (SD). Stereotaxic surgeries of GAERSs were performed at 1 month and 3 weeks of age. Weekly blood glucose and ketone levels were measured from the week of stereotaxic surgery, and weekly weight was monitored. After waiting for a one-week recovery period after surgery, EEG records were taken once a week for 2 weeks for the SD group, once a week for 3 weeks for the group with KD. The total spike wave discharge (SWD) time, number and average SWD time that occurred when there was normal rhythmic activity in the EEG were compared between the two groups. Results: KD shortened the Mean DDD duration (p 0.05). Gender did not affect the KD response in absence epilepsy. KD led to ketonemia, a decrease in venous blood glucose and a decrease in weight gain. Conclusion: Our study is an original study investigating the efficacy of KD on absence epilepsy on 30-day-old rats, considering the gender factor too. The results of our study constitute a step to understand the effectiveness of KD in the treatment of absence epilepsy.