Bazı P-klorofenaçil ve naftaçil türevleri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 3732
  2. Yazar: FÜGEN ÖZKANLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİM DALKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
57 ÖZET Bu çalışmada, daha önce antikonvulsan amaçla sentezi yapılmış olan bazı 2-asetilnaf talen veya p-kloro asetilbenzen türevi bileşiklerin redüksiyon ve oksim türev leri hazırlanmıştır. Ketonik yapıdaki bileşiklerin sente zi a-bromo-2-asetilnaftalen veya a -bromo-p-kloroasetilben zenin benzimidazol veya benzotriazol ile N, N-dimetilfor- mamid içinde reaksiyonu ile yapılmıştır. Antikonvulsan ve antifungal etki beklediğimiz redüksiyon ve oksim türevleri, ketonik yapıdaki bileşiklerin sırasıyla sodyum borohidrür ile redüksiyonu ve hidroksilamin hidroklorür ile reaksiyo nu sonucu elde edilmiştir. Sentezi yapılan bileşiklerin erime dereceleri ve reaksiyon yüzde verimleri aşağıda tab lo halinde verilmiştir.58 Bileşiklerin fiziksel özellikleri, ince tabaka kromatografisinde Rf değerleri ve UV absorbsiyon özellikle ri saptanmıştır. Bileşiklerin yapıları İR, NMR spektrosko- pisi ve elementer analiz verileri ile kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY In this study, the reduction products and oximes of some 2-acetylnaphthalane or p-chloroacetylbenzene de rivatives which were previously prepared as anticonvulsant have been synthesized. The compounds in ketonic structure have been obtained by the reaction of üt-bromo-2-acetyl,- naphtftalane ora -bromo-p-chloroacetylbenzene with benzimidazole or benzotriazole in N, N^dimethylformamide. The reduction products and oximes, which are expected to show anticonvul sant and antifungal activities, have been prepared by the reaction of the ketonic compounds with sodium borohydride and hydroxylamine hydrochloride respectively. The melting points and the percentage of the yields of the compounds synthesized are given in the table below.60 The physical properties, R values on thin-layer chromatography and the UV absorption properties of the syn thesized compounds have been determined. The structures of the compounds have been proved by IR, NMR spectroscopy and the elementary analysis data.