Ölü gömme gelenekleri ışığında Orta Karadeniz Bölgesi Erken Tunç Çağı toplum yapısı analizi
Early Bronze Age social structure of the Central Black Sea region in consideration of burial customs: An analysis
  1. Tez No: 665521
  2. Yazar: TEVHİDE ÖZESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TUBA ÖKSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
İnsan toplulukları, en eski dönemlerden beri yaşamı toplu halde sürdürmüşler ve bir iş bölümü çerçevesinde yiyecek elde etme, korunma, üreme, hastalanma, sakatlanma, barınma gibi pek çok olguyu bir arada yaşamışlardır. Bu olgulardan birisi de kuşkusuz ölüm olgusudur. Ölümün bilinmezliği insanı derin düşüncelere itmiştir. Düşünceler sonucunda ise çeşitli inanışlar ortaya çıkmıştır. Ölümden sonra yaşam inancı bu inanışlardan biridir. Bu inanç, toplumlarda ölü gömme geleneklerine yansımıştır. Çalışmada MÖ 3. binyılda, Orta Karadeniz Bölgesi'nde yaşamış toplumların analizi ölü gömme geleneklerinin ışığında yapılmaya çalışılmıştır. Bölge, kara ve kıyı kesim olmak üzere ikiye ayrılarak iki kesimin ölü gömme gelenekleri bakımından birbiriyle olan benzerlikleri ve farklılıkları değerlendirilmiştir. Mezarların yönü, iki kesimde de toplulukların farklı doğa unsurlarına kutsallık atfettiğini göstermiştir. Bunun yanı sıra bölgenin kültürel ve ticari ilişkilerinin belirlenmesinde bölgesel karşılaştırmalardan faydalanılmıştır. Eldeki bulguların ve ölü gömme geleneklerinin yorumlanmasıyla, Orta Karadeniz Bölgesi toplumunda dikey hiyerarşinin yanında yatay hiyerarşinin varlığı da ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Human communities have lived collectively since the earliest times and lived together in a division of labor, many phenomena such as obtaining food, protection, reproduction, illness, disability, and shelter. One of these phenomena is undoubtedly death. The obscurity of death has pushed people to deep thoughts. Various beliefs emerged as a result of these thoughts. Belief of life after death is one of these beliefs. This belief is reflected in the burial customs in societies. In this work, BC 3. In the millennium BC, the analysis of the societies that lived in the Central Black Sea Region was tried to be made in the light of burial traditions. The region was divided into two as land and coastal areas, and the similarities and differences between the two sections in terms of burial customs were evaluated. The direction of the tombs showed that the communities in both sections attributed holiness to different natural elements such as sun and mountains. In addition, regional comparisons were used to determine the cultural and commercial relations of the region. With the interpretation of the findings and burial traditions, the existence of horizontal hierarchy besides the vertical hierarchy in the Central Black Sea Region society has been revealed.