Kistik fibrozisli hastalarda uygulanan beslenme tedavisinin yaşam kalitesi ve kas gücü üzerine etkisi
The effects of nutrition therapy applied in patients with cystic fibosis on the quality of life and muscle strength
  1. Tez No: 665576
  2. Yazar: DAMLA KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN YILMAZ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada kistik fibrozis tanısı ile takip edilen hastalara uygulanan tıbbi beslenme tedavisinin kas gücü ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Kistik Fibrozis Merkezi'nde rutin olarak takip edilen 73 çocuk ile yürütülmüştür. Hastaların ilk görüşmede demografik verileri alınmış, başlangıç ve üç aylık takiplerinde rutin kontrollerde bakılan bazı laboratuvar değerleri, besin tüketim kayıtları, antropometrik ölçümleri ve el dinamometresi ölçümleri kaydedilmiştir. Hastaların yaşam kalitelerinin belirlenmesi için Yeniden Düzenlenmiş Kistik Fibrozis Anketi ölçeği (CFQ-R) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada kızların yaş ortalaması 137 ± 39,6 ay, erkeklerin yaş ortalaması 135,9 ± 40,4 aydır. Kızların 33'ü (%91,7) beslenme solüsyonu, 9'u (%25,0) çinko, 36'sı (%100) multivitamin kullanırken, erkeklerin 35'i (%94,6) beslenme solüsyonu,16'sı (%43,2) çinko, 37'si (%100) multivitamin kullanmaktadır. Çocukların 0., 3., ve 6., ayda ölçülen vücut ağırlığı, boy uzunluğu ve BKI z-skor ortalamaları arasında anlamlı farklılık saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to examine the effect of medical nutrition therapy on muscle strength and quality of life in patients with a diagnosis of cystic fibrosis. Materials and Methods: The study was conducted with 73 children who were followed up routinely at Marmara University Pendik Training and Research Hospital Cystic Fibrosis Center. Demographic data of the patients were taken at the first interview, some laboratory values, food consumption records, anthropometric measurements and hand dynamometer measurements were recorded during the initial and quarterly follow-ups. The Revised Cystic Fibrosis Questionnaire (CFQ-R) was used to determine the quality of life of the patients. Results: In the study, the mean age of girls was 137 ± 39.6 months, and the mean age of boys was 135.9 ± 40.4 months. 33 (91.7%) of the girls used nutritional solution, 9 (25.0%) zinc, 36 (100%) multivitamin, while 35 (94.6%) of the boys used nutritional solution, 16 (43.2%) use zinc, 37 (100%) use multivitamin. There was a significant difference between the mean body weight, height and BMI z-score of the children at 0, 3, and 6 months (p 0.05).